7 Юли, 2026

Меркел се сети: Трябва да забраним бурките, където е възможно

Меркел се сети: Трябва да забраним бурките, където е възможно

"Булото, което покрива лицето напълно, трябва да бъде забранено, където е възможно по правен път."

Това заяви днес на конгреса на Християндемократическия съюз канцлерката на Германия Ангела Меркел.

“Ситуация като тази в края на лятото на 2011 г. не може, не би трябвало и не трябва да се повтаря. Това беше и е нашата, а и моята обявена политическа цел", каза още тя.

Канцлерката бе няколко пъти изобразявана с хиджаб, заради политиката и спрямо бежанците.

Меркел отказваше многократно да промени политиката си по отношение на бежанците, но днес заяви, че са нужни по-строги условия за даването на убежище.

Репликите на канцлерката, която в момента отново е кандидат за лидер на партията, при това единствен, бяха посрещнати с ръкопляскане. След тази сигурна победа обаче я очаква по-голяма битка - за четвърти мандат като канцлер. Преди години тя спечели 96,7% от гласовете, но след пускането на 1 милион бежанци в Германия през 2015 г. с прословутата реплика: "Ще се справим", рейтингът и падна значително. Същевременно, християндемократите са загубили съвсем малко подкрепа и все още са първата политическа сила в страната.

Темата за забраната на бурките обаче влезе в политическия диалог още през август, когато вътрешният министър Томас де Мезиер, близък съюзник на Меркел, също обяви подкрепа за идеята. Според него законът трябва да се прилага на ключови места като административни сгради, публични места като училища и университети, както и в съдилищата.

Подобен закон до момента е наложен във Франция, Белгия, България, части от Швейцария и в Холандия.

Сподели:
Марин льо Пен запазва правото да се кандидатира за президент след решението на съда

Марин льо Пен запазва правото да се кандидатира за президент след решението на съда

Осъдена е на общо 45 месеца забрана да заема изборни публични длъжности, но 30 от тях са условни

Украинското военно разузнаване се е сдобило със секретни данни за ключово предприятие на руския ВПК

Украинското военно разузнаване се е сдобило със секретни данни за ключово предприятие на руския ВПК

Отбелязва се, че „Полюс“ е един от водещите научноизследователски и производствени центрове на Русия и е част от държавната корпорация „Ростех"

Мадяр: Украински дронове изпържиха 8 танкера от руския сенчест флот през тази нощ (видео)

Мадяр: Украински дронове изпържиха 8 танкера от руския сенчест флот през тази нощ (видео)

„Кримският шалтер също мигаше през изминалата нощ - горяха електроцентрали заедно с логистиката"

Коментари (0)