20 Май, 2026

Михаил Саакашвили успя да влезе на територията на Украйна

Михаил Саакашвили успя да влезе на територията на Украйна

Михаил Саакашвили

През юли украинският президент Петро Порошенко отне украинското гражданство на Саакашвили. Бившият губернатор на Одеска област нарече този ход незаконен и се зарече, че ще се завърне в Украйна да го оспори

Бившият губернатор на Одеска област в Украйна и бивш президент на Грузия Михаил Саакашвили и стотици негови привърженици успяха да влязат в Украйна, след като няколко часа по-рано бяха отблъснати от граничната охрана, съобщи Франс прес.

Той успя да прекоси границата при полския град Медика. "Саакашвили, заедно с негови активисти, които буквално го носеха на ръце, проникна на територията на Украйна", заяви неговият съюзник и депутат в украинския парламент Юрий Деревянко, цитиран от ТАСС.

След това Саакашвили пристигна в град Лвов. Пристигането му беше предавано пряко на страницата му във Фейсбук. По улиците на града Саакашвили беше приветстван с възгласи "Добре дошли в Лвов", "Слава на Украйна", "Ура, Миша".

Заместник-началникът на службата за гранична охрана на Украйна Олех Слободян съобщи във Фейсбук, че е имало ръкопашен бой между силите за сигурност и поддръжниците на Саакашвили, предаде ДПА.

При инцидента са били ранени 12 полицаи и петима граничари. След като пресече границата, Саакашвили заяви, че заедно с с придружаващите го депутати смята да отиде в Лвов, където да вземе решение за по-нататъшните си действия по защита на правата си в Украйна.

По думите на Саакашвили печат в паспорта му поставили "подкрепящи го хора", макар той сам планирал да представи документите си, но не му дали възможност да го стори.

През юли украинският президент Петро Порошенко отне украинското гражданство на Саакашвили. Бившият губернатор на Одеска област нарече този ход незаконен и се зарече, че ще се завърне в Украйна да го оспори, но украинските власти предупредиха, че няма да го допуснат на украинска територия, пише БТА. 

Сподели:

Коментари (0)

Силяновска шокира дипломатите на Европа  в Любляна с нападки срещу ЕС и България

Силяновска шокира дипломатите на Европа в Любляна с нападки срещу ЕС и България

Европейските дипломатически представители видяха в поведението на Силяновкса нежелание на властта в Скопие да поеме по пътя към ЕС, като изпълни условието за начало на преговорите  - включването на българите в конституцията

Мерц приветства споразумението на ЕС за търговската сделка със Съединените щати

Мерц приветства споразумението на ЕС за търговската сделка със Съединените щати

В публикация в X лидерът на най-голямата икономика в Европа коментира, че споразумението означава „по-голяма сигурност и стабилност за нашите предприятия“

Тръмп иска хъб за дронове на покрива на Белия дом - върху балната зала

Тръмп иска хъб за дронове на покрива на Белия дом - върху балната зала

Отбранителният хъб се изгражда „в тясна координация с военните и с тайните служби“