3 Май, 2026

Младото поколение мюсюлмани в Белгия е изгубено, предупреждава директор на джамия

Младото поколение мюсюлмани в Белгия е изгубено, предупреждава директор на джамия

Цел на "Ислямска държава" са младите и безработни мюсюлмани в Брюксел, заяви директорът на най-голямата джамия в града. "Някои от тях набират млади хора. Дават им грешна информация за това, какво ще намерят в Сирия, и се опитват да ги изпратят в ада. Когато отидат там, сами разбират истината", коментира директорът на джамията "Парк дю Сенкантенер" Джамал Салех Моменах пред EU Observer.

"Ако хората имаха работа и възможности тук, не биха заминали, вярвайте ми", добавя той.

Радикалистите търсят "млади хора без опит в живота". По думите му, тези, които нямат работа, са много по-уязвими на пропаганда.

"Свободното време не влияе добре на младите. Те трябва да бъдат ангажирани, независимо дали работят в завод, компания или ходят на училище. На арабски имаме поговорка: "Ако имаш младост и свободно време, ще свършиш беля", коментира Моменах.

"По-възрастното поколение на белгийските мюсюлмани имаше повече късмет от днешните млади. Когато те дойдоха, всичко им беше на разположение. Намериха добри възможности тук. Но за новото поколение е по-трудно да намери работа, добро здравеопазване. Това е заради икономическата ситуация в Европа. В момента нищо не е такова, каквото беше преди. Всичко в Европа се промени", добавя духовникът.

Абделкадер Дахмихи, който работи в ислямския културен център, допълва, че институцията е убедила над 400 белгийски мюсюлмани да не отидат в Сирия: "Говорих с няколко младежи, които бяха там и се върнаха. Тя бяха страшно разочаровани. Казаха, че не е било нищо подобно на онова, което са им обещали."

В същото време вътрешното министерство на САЩ заяви, че определени квартали във и около белгийската столица (Моленбек, Лаекен и Вилворде) имат най-висок процент на присъединяващи се към "Ислямска държава" на глава от населението в целия свят.

Сподели:

Коментари (0)

Босфорът край Истанбул ще бъде затворен днес за транзитно корабоплаване в двете посоки

Босфорът край Истанбул ще бъде затворен днес за транзитно корабоплаване в двете посоки

Причината е провеждането на ветроходната регата "Хели Хансен" (Helly Hansen – Sport Works Bosphorus Race), която се организира от престижния турски частен университет „Бахчешехир“ (

Доналд Тръмп: Американските войски в Европа ще бъдат съкратени значително повече

Доналд Тръмп: Американските войски в Европа ще бъдат съкратени значително повече

Германският министър на отбраната Борис Писториус заяви, че решението е било очаквано и призова европейските държави да засилят отбранителните си способности.

Обсъждат нестандартни сценарии за членството на Украйна в ЕС

Обсъждат нестандартни сценарии за членството на Украйна в ЕС

Франция и Германия са предложили алтернативен вариант – формат на „асоциирано членство“