5 Декември, 2025

Могерини: Турция още е далеч от членство в ЕС

Могерини: Турция още е далеч от членство в ЕС

Върховният представител на ЕС за външните работи и политиката на сигурност Федерика Могерини заяви, че Турция е все още далеч от членство в ЕС, а преговорите ѝ със Съюза за присъединяване са единственият начин за Брюксел са помогне за модернизирането на страната, предаде РИА Новости, цитирана от Фокус.

„Ние сме все още далеч от това. Всичко зависи от хода на преговорите“, отговори Могерини на въпрос за членството на Турция в ЕС. Тя отбеляза, че страните на Балканския полуостров водят вече от дълги години преговори, но „са още далеч от влизане“.

„Убедена съм, че преговорите с Турция за влизането в ЕС са единствената възможност да се помогне на страната да се модернизира, да съблюдава основополагащите права, като свободата на словото и свободата на медиите“, заяви Могерини.

ЕС в момента води преговори за членство с шест държави: Албания, Исландия, Македония, Сърбия, Турция и Черна гора.

Сподели:

Коментари (0)

МНС: Заповедта за арест на Путин остава в сила дори ако се приеме обща амнистия

МНС: Заповедта за арест на Путин остава в сила дори ако се приеме обща амнистия

Обвинени са също Сергей Шойгу, секретар на Съвета за сигурност на Русия и бивш министър на отбраната, и началникът на Генералния щаб на Русия генерал Валерий Герасимов, които са издирвани по данни за военни престъпления и престъпления срещу човечеството заради нападения срещу мирни жители. 

ЕС глоби платформата Х - Рубио видя „атака срещу американския народ“

ЕС глоби платформата Х - Рубио видя „атака срещу американския народ“

„Глобата от 140 милиона долара, наложена от Европейската комисия, не е просто атака срещу X, а атака срещу всички американски технологични платформи."

Зеленски: Русия трябва да върне още хиляди похитени украински деца

Зеленски: Русия трябва да върне още хиляди похитени украински деца

"Благодаря на президента на САЩ и на първата дама на САЩ за непрекъснатото внимание към този важен въпрос"