24 Април, 2026

Могерини: Ударите на Русия в Сирия са огромна грешка

Могерини: Ударите на Русия в Сирия са огромна грешка

Еврокомисарят по външната политика Федерика Могерини обяви руските въздушни удари в Сирия за голяма грешка. По думите й, военната намеса на Москва може да задълбочи допълнително гражданската война в страната, която се води вече повече от 4 години и половина и отне живота на близо 250 хиляди души.

Могерини призова Русия да вземе активно участие в преговорите за излизането на Сирия от политическата криза. Междувременно сирийската армия, вярна на президента Башар Асад, продължава настъплението си срещу бунтовническите позиции в провинциите Латакия и Хама. Военните си върнаха контрола над няколко села, като използват въздушните удари на Русия в района, за да осъществят офанзивата си.

Пратеникът на ООН за Сирия Стефан де Мистура от своя страна призова Русия и Съединените щати да постигнат съгласие по въпросите около конфликта в Сирия, за да се избегне допълнителна ескалация на военните действия в региона.

Сподели:

Коментари (0)

ЕС: Рано е да се говори за облекчаване на каквито и да било санкции срещу Иран,

ЕС: Рано е да се говори за облекчаване на каквито и да било санкции срещу Иран,

"Ормузкият проток трябва да бъде деблокиран незабавно, без ограничения и без налагането на такси при пълното спазване на международното право"

Кремъл: Путин може и да участва в срещата на върха на Г-20 в Маями

Кремъл: Путин може и да участва в срещата на върха на Г-20 в Маями

По думите на Песков, при всички положения Русия ще бъде "представена достойно" на срещата

Полски Ф-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

Полски Ф-16 прехванаха руски изтребители над Балтийско море

В понеделник изтребители на НАТО прехванаха руски стратегически бомбардировачи и други военни самолети над Балтийско море