27 Юни, 2026

Москва гневна заради противоракетния щит в Румъния

Москва гневна заради противоракетния щит в Румъния

"Разполагането на система за противоракетна отбрана край границите на Русия представлява заплаха за страната", е заявил прессекретарят на Кремъл Дмитрий Песков, цитиран от РИА Новости.

"От самото начало на тази история казваме, че според експертите, а и ние сме убедени в това, разполагането на система за ПРО несъмнено представлява заплаха за сигурността на Русия", посочил е Песков.

Той е добавил, че всички руски служби, които отговарят за отбраната на страната, са осведомени за плановете на НАТО за разполагане на противоракетна система в Европа и предприемат съответните мерки.

Като грешно и вредно решение определи разполагането на ПРО и директорът на Департамента за контрол на въоръжението в министерството Михаил Улянов. 

Според него, допълнително основание за безспокойство представлява разполагането на стартовите установки МК-42, които по-рано са били използвани за изстрелване на ракети със среден обсег от военноморските сили на САЩ. Това означава, че те могат да изстрелват и крилати ракети. 

Румъния открива днес антиракетния щит във военната си база Девеселу, активира се и системата за отбрана на НАТО срещу балистични ракети.

Пратеникът на Пентагона Робърт Бел подчерта, че антиракетният щит в Девеселу не е насочен срещу Русия, но от руската дипломация твърдят, че става въпрос за нарушаване от страна на Съединените щати на договора за ядрените сили със среден обсег.

Сподели:
Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

Съдът задължи администрацията на Тръмп да публикува нередактирани документи от досието "Епстийн"

На Министерството на правосъдието е наредено също да разкрие имената на подателите и получателите на определени имейли, както и предполагаемите съучастници на Епстийн, посочени в предварителното обвинение

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

ЕС: Ако Тръмп въведе нови мита, следва решителен отговор

"ЕС ще реагира бързо и решително, за да защити правата си и регулаторната си автономия“

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

Бенямин Нетаняху: Израел остава в Южен Ливан, докато "Хизбула" не се разоръжи

„Най-важното е, преди всичко, Израел да остане в зоната за сигурност в Южен Ливан"

Коментари (0)