25 Юни, 2026

Москва потвърди загубата на космическия кораб

Москва потвърди загубата на космическия кораб

Отломки от космическия товарен кораб "Прогрес МС", който бе изведен в орбита, се предполага, че са паднали на територията на Тува (южната част на Сибир), съобщи пред РИА Новости източник от силовите структури в региона.

По думите му, информацията за възможно падане на отломки от "Прогрес" в района е постъпила от очевидци и сега се проверява. Установено е взаимодействието с Роскосмос.

Космически кораб „Прогресс“ беше изгубен на височина около 190 км над Тува, предаде Интерфакс, позовавайки се на съобщение на „Росатом“.

„По предварителни данни, в резултат на извънредна ситуация загубата на безпилотния товарен космически кораб е станала на височина около 190 км над труднодостъпна обезлюдена горска територия в република Тива, а повечето елементи са изгорели в плътните слоеве на атмосферата“, се казва в съобщението на руската космическа агенция.

В отрасъла подобна авария с ракета-носител, довела до падането на товарния кораб "Прогрес М-12М" е станала на 24 август 2011 година по време на работа на третия етап.

Източник от отрасъла разказал за подобна авария с "Прогрес" през 2011 година. Тогава комисията дошла до извода, че причина за аварийното изключване на двигателя е станало намаляване на разхода на гориво в газогенератора поради запушване на тракт в подаването му.

Сподели:
Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

Заради украинските атаки в Кремъл заговориха за отлагане на изборите

За такова решение лобира Виктор Золотов, шеф на руската Национална гвардия, приятел и бивш бодигард на Путин

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Съществуващата ваксина срещу ебола не спира смъртоносното огнище на болестта в Конго

Кризата е причинена от много рядък щам на вируса – Бундибугьо

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Окупираният Севастопол остана без електричество след украински удари с дронове

Марионетният губернатор нареди през тази седмица съкратено работно време на градския транспорт и заведенията, както и намаляване на уличното осветление

Коментари (0)