Русия и страните от Запада влязоха в нов боксов клинч по повод кризата в Македония, като Москва вече обвини опозицията, а ЕС отива към санкции срещу Никола Груевски и други висши функционери във властта, предава радио „Дойче Веле”. Според радиото Русия се стреми да извлече политически дивиденти от нововъзникналата ситуация, като Москва говори за „украински сценарий” и обвинява опозицията.
ЕС, САЩ и отделни страни от съюза открито посочиха като виновник за протестите в Скопие доскорошния премиер Никола Груевски и президента Георги Иванов. „Дойче Веле” твърди, че според руското външно министерство опозицията се е превърнала в „инструмент за разпалване на вътрешно политически конфликт с външна подкрепа”.
Въпреки че Москва не обяснява кои са външните сили, в съобщението индиректно се казва, че се подозират САЩ и ЕС. Според САЩ провеждането на предсрочните парламентарни избори е поставено под въпрос.
„Дойче Веле” коментира и публикациите в западната преса, според които се очаква редица европейски страни да се отнасят неотстъпчиво спрямо лидерите на ВМРО-ДПМНЕ. Констатира се, че когато става въпрос за Македония, „Западът ги отписа, а Изтокът не ги записа”.
Още от Свят
Шишков: Преписките за „Хемус“ и "Тракия" са били забравени три години, каза Иван
Той посочи, че през 2021 г. е било установено, че за автомагистрала „Хемус“ са изплатени над 1 млрд. лева авансово, без да има проектна документация
Експерт: „Трета страна“ се е опитала да неутрализира генерал Александър Чайко в ресторанта в Москва
В същото време Коваленко посочи, че под „трета страна“ може да се разбират и вътрешноруски движения.
The New York Times: Стратегическото поражение на САЩ в Иран става очевидно за целия свят
Според анкетираните експерти настоящият конфликт показва неспособността на САЩ да превърнат военното си превъзходство в дългосрочен политически резултат