Основателят на ИКЕА Ингвар Кампрад почина на 91-годишна възраст в дома си в шведската провинция Смоланд. Това се посочва в съобщението на уебсайта на компанията. Причината за смъртта е кратко заболяване.
Инвар Кампрад е в бизнеса от най-ранните си години. Още в детството си открива, че в Стокхолм е възможно да се купят евтини билети за мачове, а след това да ги продава на малко по-висока цена в родния му Смоланд.
Той основава ИКЕА през 1943 г. с пари, които получава от баща си. В началото фирмата, която създава, се занимава с всичко, включително продава портфейли и аксесоари, но веднага след Втората световна война младият бизнесмен решава да се занимава с продажба на мебели. От тук започва и възходящата му кариера на успял бизнесмен.
Превод: Faktor.bg
Още от Свят
Пирински призова БСП за отпор срещу Радев: Налага еднолично управление, връща чл. 1 от старата конституция
Според него БСП има особена отговорност да следи за тенденции, които засягат демократичните принципи на държавното устройство
Фон дер Лайен обяви посещение в Гренландия в подкрепа на нейната автономност
На фона на заплахите на Тръмп, председателят на Европейската комисия обеща по-рано през 2026 година значително увеличаване на инвестициите на ЕС в северния остров
Украйна удари командни пунктове, ремонтна база и контролен обект за дронове в Крим
Ударени са и струпвания на руски персонал близо до Новопетровка в Запорожка област и Восход в Крим