Втората нощ на протести в САЩ против избирането на Доналд Тръмп за президент избликна в насилие в Портланд, щата Орегон, предаде Би Би Си. Няколко хиляди демонстранти се събраха в центъра на западния град. Някои разбиваха витрини и прозорци на коли, хвърляха пиратки и палеха контейнери със смет.
Полицията обяви ситуация на бунт и арестува 29 души. Протестите в други американски градове бяха по-малки, отколкото в сряда вечерта. По-рано Тръмп написа в "Туитър", че демонстрациите са нечестни и че ги подстрекават медиите. Протестиращите, основно млади хора, казват, че президентството на Тръмп ще създаде в страната дълбоки разделения по признаците раса и пол. В Портланд полицията обвини някои демонстранти, че носят бухалки и са се въоръжили с камъни. Различни предмети бяха хвърляни по полицаите, които отговориха със сълзотворен спрей и гумени палки.
На изборите във вторник подадените гласове в щата Орегон бяха в съотношение 51% към 41% в полза на Хилъри Клинтън, добави Би Би Си. Няма съобщения за сблъсъци в други градове, макар че демонстранти в Минеаполис временно блокираха междущатска магистрала в двете посоки. Във Филаделфия тълпи се събраха около сградата на общината, носейки плакати като "Не е нашият президент" и "Направете Америка сигурна за всички". В Балтимор, по данни на полицията, около 600 души са минали през града, блокирайки автомобилното движение. В Сан Франциско студенти развяваха флагове с цветовете на дъгата и мексикански знамена.
Още от Свят
Общата европейска система за убежище влиза в сила от днес, какви са мерките
Европейският съюз направи реформа в системата за убежище, която има за цел затягане на мигрантските правила и използване на по-ефективни процедури на външните граници на Съюза
Откриха световното по футбол с пищна церемония
С три държави домакини, първенството се превърна в предизвикателство за сигурността. В първенството участват и държави, които са във война - Иран и САЩ.
В Крим става напечено: Бензиностанциите пресъхнаха, изчезнаха някои храни
Украйна засилва ударите с дронове по линиите за снабдяване на полуострова, който Русия отне от Киев през 2014 г. Местните власти наложиха режим на нормиране на горивото, като някои храни също започват да липсват