Политическата воля е условие, за да търсят експертите решение, смята тя.
Във Варна България беше домакин на една важна среща… Претенцията да бъде посредник крие много рискове. Трябва да имаш изключително много инструменти на влияние над двете страни, ако играеш ролята на посредник. Със своята експертиза за региона България може да бъде абсолютно неоценима от гледна точка на общата външна политика на ЕС… Това заяви през „Здравей, България“ на Нова телевизия Н.П. Надежда Нейнски, посланик на България в Турция . „България беше формален домакин, но не бива да отричаме ролята, която изигра, на наистина един медиатор между двете страни“, смята още дипломатът.
Тепърва предстои да видим как ще бъде разказана срещата ЕС-Турция във Варна в турските медии, по думите й .
„Всички анализатори са единодушни – те нарекоха срещата „разбиване на ледовете““, коментира още дипломатът, като допълни, че най-важното е, че има политическа воля.
На този етап срещата е акцент и водеща новина във всички медии…Има комисия на т.нар нерешени въпроси, която обсъжда важните и нерешени въпроси в двустранните отношения. Важното е, че на срещата във Варна се заяви политическа воля за търсене на решение за тракийските бежанци, допълни дипломатът.
Политическата воля е условие, за да търсят експертите решение, смята тя. Най-успешни са онези преговори, в които страните имат ясни аргументи, ние ще останем да бъдем съседи винаги. Ние сме съюзници в НАТО, един ден може да сме съюзници в ЕС, каза още тя
„Когато има диалог, винаги има начин за намиране на решения“, посочи посланикът ни в Турция. Според нея България е една от най-заинтересованите страни, защото е непосредствен съсед.Срещата от своя страна е много добра инвестиция в бъдещото развитие на отношенията между ЕС и Турция. „Най-важно е да говорим едни с други, а не едни за други“, коментира още Надежда Нейнски.
Ролята на страната ни е нелека, а според посланика трябва да се търси резултатът. По думите на Нейнски се търсят нещата, които събират Европа и Турция, а не тези, които ги разделят.
Още от Свят
Техеран: Целта на САЩ и Израел остава да свалят Ислямската република
В продължение на десетилетия Иран и Израел са водили скрита война, включваща саботажни операции, сред които срещу ирански ядрени съоръжения, както и убийства на учени
Русия набира за фронта в Украйна хора с дългове - обещават им опрощаване
Указът на Путин обхваща не само самите новобранци, но и техните съпруги или съпрузи
Русия се опитва да компенсира недостига на ракети
Военният експерт смята, че основната цел на шумните изявления на Кремъл е не само да сплаши украинците, но и да повлияе на европейските партньори на Киев.