Напрежението в размирната украинска област Донбас расте. Русия трупа войници и стотици единици мобилни ракетни установки, танкове и артилерия в импровизирана база близо до границата с Украйна, съобщи Ройтерс.
Москва отрича, че участва в конфликта в Източна Украйна, където подкрепяни от Москва сепаратисти се бият със силите, лоялни на прозападно правителство в Киев.
Много от танковете и артилерията са с отстранени регистрационни табели. Те са забелязани в района на Кузмински.
От своя страна войниците казват, че участват в маневри, а не във кампания в Донбас.
През последните седмици сраженията между сеператистите и украинската армия в Източна Украйна отново набират сила, въпреки сключеното през февруари примирие, като нито руските войски, нито силите на сепаратистите са извели цялата артилерия и ракетните установки извън договорената буферна зона.
По данни на ООН, жертвите на конфликта са 6000, а милиони са напуснали домовете си, търсейки спасение от войната.
Днес публикувахме прогнозата на френския политолог Сирил Бре, който смята, че е възможно ново нападение срещу Украйна от Русия: "Путин готви военен удар през лятото"
Още от Свят
Зеленски: Предсрочните избори ще са като "цунами" - ще разцепят страната
Социологически изследвания показват, че като кандидати за мястото на Зеленски се смятат Буданов, Залужний и Кличко
Путин отзова руския посланик във Великобритания, обвини Лондон в "конфронтация"
От дипломатическата мисия изтъкват, че Обединеното кралство действа като „съучастник и помагач“ на Киев, което Москва определя като кървави престъпления и терористични актове
Мерц с твърд курс напук на критиките: „Няма да се отклоним, знаем какво е добро за Германия“
Увереността на канцлера съвпада по време с публикуването на нови социологически данни на института YouGov по поръчка на германската информационна агенция DPA, които отразяват рязък спад в общественото доверие към него и прогнози за предсрочна смяна на поста