11 Февруари, 2026

Напрежението в Македония ескалира - хиляди отново протестираха в Скопие

Напрежението в Македония ескалира - хиляди отново протестираха в Скопие

Македонският президент отказа да връчи мандат за съставяне на правителство


Няколко хиляди души излязоха отново по улиците на Скопие, за да протестират срещу въвеждането на по-широка употреба на албанския език.

Протестиращите изразиха подкрепа за президента Георге Иванов, който отказа да даде мандат за правителство на социалдемократа Зоран Заев.
Междувременно еврокомисарят по разширяването на ЕС Йоханес Хан призова всички македонски политически лидери, включително и президентът Георге Иванов, да зачитат изборните резултатите от последните избори.

В коментара си в Тwitter Хан пише, че "в демокрацията трябва да се приема парламентарното мнозинство, дори и тогава когато това не Ви харесва. Поради тази причина очаквам всички политически лидери и институции да дадат път на демократичния процес, който е в интерес на гражданите".

Припомняме, че македонският президент отказа да връчи мандат за съставяне на правителство, защото има опасност от нарушаването на суверенитета и стабилността на страната.
Сподели:

Коментари (0)

Нетаняху не отстъпва на Тръмп:  Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

Нетаняху не отстъпва на Тръмп: Сигурността на Израел - приоритет в ядрените преговори на САЩ с Иран

„Не беше постигнато нищо окончателно, освен че настоявах преговорите с Иран да продължат, за да се види дали може да бъде сключена сделка“, написа Тръмп

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

Зеленски: Не мога да отида на преговори с Путин в Москва – столицата на страната агресор в тази война

В същото време Украйна е готова да подкрепи предложенията на Съединените щати и да участва в срещи на всякакви територии – в Америка, Европа, неутрални държави или други страни, с изключение на Руската федерация и Беларус.

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Великобритания се включва в програмата за закупуване на американско оръжие за Украйна

Миналата година програмата е събрала около 5 милиарда долара за Украйна.