От авиобаза в Ню Мексико на височина 36 576 м над земната повърхност ще бъде издигнат специален гигантски балон, чиято главна задача е да търси екзотични вселенски обекти, познати като черни дупки. Това съобщи Live Science.
Всъщност балонът ще е „домът” на рентгеновия телескоп X-Calibur, който трябваше да бъде инсталиран на околоземна орбита миналата година, но опитите не успяха заради силни ветрове. Сега учените от Вашингтонския университет в Сейнт Луис и НАСА се надяват, че пречки не ще има.
Черните дупки са обекти с огромна гравитация. Те поглъщат всичко, намиращо се в определен радиус от тях, включително светлината.
Още от Свят
Повреда в комуникационната система блокира временно влаковете в Германия
Причината за спирането на влаковете са били смущения в работата на цифровата комуникационна система GSM-R, използвана за координиране на железопътните операции
Тръмп изригна: Имахме Иран на колене, а Конгресът "безсмислено гласува" срещу мен
Тези сенатори току-що направиха задачата ми по-трудна, но аз ще я изпълня по един или друг начин, защото винаги постигам целите си, написа американския президент в социалните мрежи
Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022
Отново нарече украинското ръководство „неонацистки режим“