19 Март, 2026

НАСА прави нов опит с телескопа X-Calibur

НАСА прави нов опит с телескопа X-Calibur

От авиобаза в Ню Мексико на височина 36 576 м над земната повърхност ще бъде издигнат специален гигантски балон, чиято главна задача е да търси екзотични вселенски обекти, познати като черни дупки. Това съобщи Live Science.

Всъщност балонът ще е „домът” на рентгеновия телескоп X-Calibur, който трябваше да бъде инсталиран на околоземна орбита миналата година, но опитите не успяха заради силни ветрове. Сега учените от Вашингтонския университет в Сейнт Луис и НАСА се надяват, че пречки не ще има.

Черните дупки са обекти с огромна гравитация. Те поглъщат всичко, намиращо се в определен радиус от тях, включително светлината.

Сподели:

Коментари (0)

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

Моджтаба Хаменей: Убийците на Лариджани ще платят цената

"Без никакво съмнение убийството на една такава личност говори за нейната значимост", се казва в изявлението на върховния лидер на Иран

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света,  Иран обеща да отговори на атаката

САЩ и Израел удариха най-голямото газово находище в света, Иран обеща да отговори на атаката

То играе решаваща роля за снабдяването на Иран с газ и има съществено значение за световния газов пазар