31 Юли, 2026

НАТО и британските ВМС "играят на котка с мишка" срещу руски военни кораби

НАТО  и британските ВМС "играят на котка с мишка" срещу руски военни кораби

Британските военноморски сили се подготвят заедно с подкрепления от НАТО да посрещнат и съпроводят група руски военни кораби от Северния флот, които днес са тръгнали към Атлантика и Средиземно море.

Британците очакват групата, водена от самолетоносача "Адмирал Кузнецов", в началото на следващата седмица да премине през Ла Манша.

Руската група кораби включва още тежкият атомен крайцер "Петър Велики", два големи кораба за борба с подводници и др.

На борда си самолетоносачът има палубни самолети Су-33 и Су-25, както и вертолети Ка-27. В момента на борда му се провеждат изпитания на нова авиогрупа в състав изтребители МиГ-29К и вертолети Ка-25К. Освет това той е въоръжен с противокорабни крилати ракети "Гранит" и зенитни ракетни комплекси "Кинжал" и "Кортик".

Източници от Острова съобщават, че британските ВМС и НАТО подготвят мащабна операция в стил "игра на котка с мишка" за съпровождане на руската група кораби в северния Атлантик, Бискайския залив и Средиземно море.

Британските военни очакват руските кораби да спрат край североизточното крайбрежие на Великобритания и да проведат полети на палубната авиация. Те не изключват вероятността групата да се раздели, като едната част мине през Ирландско море, "за да създаде по-големи проблеми".

Сподели:
НАТО планира разширяване на ядрения си щит в Европа заради агресивността на Русия

НАТО планира разширяване на ядрения си щит в Европа заради агресивността на Русия

Плановете са насочени основно към т. нар. нестратегически ядрени оръжия – бомби с по-малка мощност, предназначени за използване срещу военни цели като войски, летища, пристанища и командни центрове

Димитър Стоянов: Преговори с Полша за МиГ-29 не се водят към момента

Димитър Стоянов: Преговори с Полша за МиГ-29 не се водят към момента

Депутатът от "Възраждане" Ивелин Първанов го попита дали се водят преговори с Полша и на каква цена тя иска България да купи старите ѝ самолети. 

WSJ: Какво се случва с екипажите на кораби, с превзетите и взривявани танкери в Ормуз

WSJ: Какво се случва с екипажите на кораби, с превзетите и взривявани танкери в Ормуз

17 моряци са убити и десетки други са ранени при морските атаки. Атаките срещу търговски кораби са сред най-опустошителните по време на война за цяло поколение.

Коментари (0)