25 Декември, 2025

НАТО: В Кремъл да не се правят на ощипани

НАТО: В Кремъл да не се правят на ощипани

След като Русия разгневи датския външен министър, прессекретарят на НАТО Оана Лунгеску заяви категорично, че заплахите на руския посланик в Дания Миахил Ванин към Копенхаген са недопустими, съобщи Reuters.

Вчера датският външен министър Мартин Лидегаард бе разгневен, след като посланикът на Русия Михаил Ванин заплаши датските военни кораби с атака от ядрени ракети, в случай че страната се присъедини към системата за противоракетна отбрана на НАТО.

"Това е недопустимо", коментира Лидегаард. "В Кремъл много добре знаят, че системата за противоракетна отбрана на НАТО е отбранителна."

Лунгеску заяви, че противоракетната отбрана на Алианса не е насочена срещу Русия, а има за цел да защитава страните от ракетни заплахи. Същото заявление направиха и от датското външно министерство в отговор на думите на Ванин, че евентуалното присъединяване на Дания ще представлява заплаха за сигурността на Русия.

С Русия не сме постигнали съгласие по редица важни въпроси, но е важно тонът между нас да остане положителен, доколкото това е възможно", допълни министърът. 

Напрежението между Русия и държавите от Скандинавия продължава да нараства. В отговор на засиленото присъствие на руски войници в Балтийския регион, в началото на март Дания и Швеция оповестиха публично плановете за тясно военно сътрудничество между двете държави, включващо координация между флот, авиация и разузнаване.

Сподели:

Коментари (0)

Русия отново ще отхвърли 20-те точки от последната версия на мирния план за Украйна, защото ....

Русия отново ще отхвърли 20-те точки от последната версия на мирния план за Украйна, защото ....

Според Александър Мережко, Руската федерация продължава упорито да повтаря исканията си, които означават капитулация на Украйна и дори нещо повече

Окупаторите инсценираха кървава Коледа в Херсон

Окупаторите инсценираха кървава Коледа в Херсон

По думите на кмета на града окупаторите са ударили Централния пазар в града, има пострадали, възникнал е пожар

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Унижение за Путин на Коледа: Украйна e поела пълен контрол над Купянск

Твърденията на руския диктатор, че Купянск вече е руски, бяха опровергани от самия Володимир Зеленски, който пък сподели, че се надява Путин да е умрял...