18 Май, 2026

Недоспиването увеличава обиколката на талията

Недоспиването увеличава обиколката на талията

По-широката талия е често пренебрегван страничен ефект на недостатъчния сън

Ново изследване на британски учени от Лийдс показва, че сред всички опасности, свързани с липсата на сън, по-широката талия се оказва сред най-пренебрегваните рискове.

Проучване, публикувано в сп. PLOS One, анализира съня и хранителните навици на повече от 1600 възрастни мъже и жени. След изследване на техните начин на почивка, както и на теглото, обиколката на талията и кръвното налягане, е установено, че тези, които спят по-малко от седем часа на нощ, са склонни да имат по-широка талия от тези, които спят повече. Най-общо има разлика от около три сантиметра в талията между двете групи.

Водещият изследовател д-р Лора Харди отбелязва, че новите открития показват значението на почивката всяка нощ, която би трябвало да продължава между 7 и 9 часа при зрелите хора. Обяснявайки възможната връзка между проблемите със съня и теглото, изследователите изтъкват, че хората, които не спят имали достатъчно, са имали и по-ниски нива на добър холестерол.

Въпреки че може да изглежда трудно да се разбере защо липсата на сън може да доведе до по-широка талия, в статия от WebMD е обяснено, че това е обичайно за хора, които не си доспиват. Всичко се свежда до порочния кръг, когато човек започне деня без енергия, което може да включва консумация на по-сладки храни от обикновено за „бърз отскок”.

Умората, очаквано, пречи на физическите усилия, така че поетите калории не успяват да бъдат изгорени. „Тъй като статистиката показва, че липсата на сън може потенциално да увеличи сантиметрите, а и теглото ви, най-добре е да се справяте с проблемите на съня директно и без отлагане”, съветва д-р Харди.

Сподели:

Коментари (0)

Радев пристигна в Берлин за срещата си с Фридрих Мерц

Радев пристигна в Берлин за срещата си с Фридрих Мерц

Дискусиите ще бъдат насочени към теми от сферата на двустранното сътрудничество, европейската политика и международната политика за сигурност

Премиерът на Гренландия: Няма никакъв знак за промяна в позицията на САЩ

Премиерът на Гренландия: Няма никакъв знак за промяна в позицията на САЩ

Министър-председателят Йенс-Фредерик Нилсен със специалния пратеник на САЩ Джеф Ландри

Гордана Силяновска: Северна Македония очаква от Словения подкрепа за евроинтеграцията си

Гордана Силяновска: Северна Македония очаква от Словения подкрепа за евроинтеграцията си

По думите ѝ „интеграцията на Западните Балкани е не само политически въпрос, но и въпрос на сигурност”