7 Юли, 2026

Некомпетентен екипаж и диспечери виновни за смъртта на Борис Трайковски

Некомпетентен екипаж и диспечери виновни за смъртта на Борис Трайковски

При авиокатастрофата на македонския президент Борис Трайковски не е имало терористично нападение, експлозия или пожар, е окончателното заключение на разследващите от Босна, което бе предадено на прокуратурата в Сараево, съобщава македонският "Вечер".

Трайковски загина на 26 февруари 2004 година в Босна. В самолета му имаше и 8-членна македонска делегация. Ръководителят на босненския разследващ екип Омер Кулич се очаква в края на седмицата да предаде заключенията си на властите в Скопие.

Като основна причина за тежкия инцидент се сочи "некомпетентността на екипажа и на контролните въздушни екипи на земята". Пряка причина за самолетната катастрофа е свалянето на ниска височина на машината, се казва още в доклада.

Екипажът, който е бил сменен 15 дни преди полета, не е бил достатъчно подготвен. Пилотът и неговият помощник били само бегло запознати с метеорологичните условия. Въпреки че диспечерите на земята ги уверили, че могат да летят, в действителност условията били неблагоприятни. Черната кутия на самолета била дефектна, а екипажът не провел стандартната подготовка за реакция при инцидент. Ако не е бил изключен автопилотът, самолетът можело да се вдигне на нужната височина.

Непряката причина за инцидента са лошите метеорологични условия, но също така и несигурните средства за навигация. Единственият инструмент на летището в Мостар, който се използвал за непредвидено кацане, бил неизправен. 

Повече от десет години след смъртта на Борис Трайковски, в македонското общество, но и сред определени политически среди съществуват съмнения за атентат и умишлено сваляне на самолета на президента. Трайковски беше известен с доброто си отношение към съседите, включително и България.

Сподели:
„Украинска правда“: Откриха тялото на заподозряната за атентата в Монако

„Украинска правда“: Откриха тялото на заподозряната за атентата в Монако

За Березовска беше издадена червена бюлетина на Интерпол по обвинения в опит за убийство, поставяне на взривно устройство на обществено място

Зеленски отива на срещата на върха на НАТО още по-уверен в себе си и позицията на Украйна

Зеленски отива на срещата на върха на НАТО още по-уверен в себе си и позицията на Украйна

Източници отбелязват, че Зеленски отлага подписването на споразумение за сътрудничество със САЩ в производството на дронове, което разкрива нарастващата му увереност

Правнукът на Брежнев: Сам се предадох на ВСУ - не искам да се връщам в Русия, може да ме разстрелят (видео)

Правнукът на Брежнев: Сам се предадох на ВСУ - не искам да се връщам в Русия, може да ме разстрелят (видео)

Предал се на украински дрон, а впоследствие е задържан от войници от 34-а бригада на морската пехота

Коментари (0)