7 Декември, 2025

Neue Zürcher Zeitung: Кремъл разширява военното си присъствие в Африка

Neue Zürcher Zeitung: Кремъл разширява военното си присъствие в Африка

Владимир Путин

За разлика от Франция и Китай, чието присъствие е отдавна известно, за скритото и преди всичко военно влияние на Русия върху страните от Африка обществеността научава постепенно. Най-често това започва с доставки на оръжие и техническо оборудване за армията, после идват военните инструктори. При това границата между инструкторите и наемните войници е доста размита, а задачите им неясни, пише днес Neue Zürcher Zeitung. Пжо този начин Москва стана незаменима в Судан, Ангола, Мозамбик и Нигерия. Тесни вързки съществуват и с Етиопия и Зимбабве. Само в Джипути, където Русия искаше да постои военно-морска база, Москва претърпя неуспех.

От началото на година особено важна за Кремъл стана Централноафриканската Република, която е огнище на напрежение. Русия, благодарение на изключение, направено от ООН, получи разрешене да доставя оръжие за нейната армия. Заедно с оръжието в Банги, столицата на Централноафриканската Републики, Кремъл изпрати и 170 "цивилни инструктори", които са членове на частните военни компании "Sewa Security Services" и "Вагнер", които са участвали в конфриктите в Сирия и Украйна, твърди авторът на статията.

По различни оценки в Централноафриканската република вече се намират 1 400 въоръжени руснаци, освен тях там се намират и експерти по дезинформация, които провеждат кампания по антифренска пропаганда.

Централноафриканската Република притежава многобройни находища на полезни изкопаеми: диаманти, злато, платина, уран и нефт.

Както и в другите африкански страни след военните идва ред на икономическата активност, като особено активни са "Газпром" и "Роснефт" (енергетика), "РУСАЛ" (рудници), "Росатом" (ядрени реактори) и "Росексимбанк".

Сподели:

Коментари (0)

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Сикорски към Мъск след апела му за ликвидация на ЕС: Иди на Марс!

Полският външен министър отбелязва, че посланието на Мъск за премахване на ЕС е харесано от скандалния експрезидент на Русия Дмитрий Медведев, който пише в коментарите: „Точно така.“

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

Задкулисна мрежа позволява на Кремъл да произвежда ракети „Искандер“, въпреки санкциите

По трагична ирония семейство Митал помага за доставката на ракетите, които редовно поразяват собствения му стоманодобивен завод в Кривий Риг.

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Русия бомбардира собствения си Белгород, спря токът

Местните жители са чули рева на самолет, летящ към границата преди експлозията. Самата експлозия е била толкова мощна, че е последвал „дъжд“ от шрапнели, пръст и камъни.