6 Декември, 2025

Обама и съветниците му обмислят военна намеса на САЩ в Сирия

Обама и съветниците му обмислят военна намеса на САЩ в Сирия

Барак Обама предложи САЩ да започне въздушни удари по базите в Сирия. Това е една от опциите, които ще обсъди американският президент по време на среща с ключовите си съветници по външни отношения утре, съобщава "Ройтерс".

Някои от хората до президента в САЩ смятат, че страната трябва да се намеси в Сирия или рискува да загуби влиянието си, което все има сред силите на умерената опозиция в Сирия и арабските им, кюрдски и турски съюзници в битката с "Ислямска държава".

Един от вариантите пред САЩ включва директна военна намеса като въздушни удари по бази на сирийската армия, нейни складове за боеприпаси, военни радари и др., казва още пред "Ройтерс" източник, пожелал анонимност. По думите му опасността при такова решение би била, че се увеличават шансовете за директна конфронтация с Русия.

Според американски политици не е много вероятно Обама да разпореди въздушни удари, насочени към цели на властта на Башар Асад в Сирия и подчертавам, че вероятно президентът няма да вземе решения на планираната среща с Националния съвет по сигурността. Алтернатива пред САЩ е да снабдят с по-модерни оръжия съюзниците си от сирийската опозиция.

Сподели:

Коментари (0)

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

Разсекретяват разследванията срещу Джефри Епстийн от 2005 и 2007 г.

В разпореждането съдия Смит отбелязва, че „по-късно приетият и специфичен език на закона има предимство пред забраната за разкриване“

САЩ и Украйна  ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

САЩ и Украйна ще преговарят пак, дипломатическият процес се води предимно зад кулисите

„Очаква се още една среща днес“, заяви Олександър Бевз, съветник в офиса на украинския президент Володимир Зеленски, пред АФП след дни на интензивна дипломация по плана.

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Съратник: Тръмп е разочарован от ирационалното поведение на Путин

Според Найджъл Фарадж президентът на САЩ прави всичко възможно, за да осигури справедливо мирно споразумение за Украйна, и го дразни подходът на Владимир Путин.