2 Април, 2026

Обама предложил помощ на Ердоган в разследването на преврата

Обама предложил помощ на Ердоган в разследването на преврата

Президентът на САЩ Барак Обама разговаря по телефона с турския си колега Реджеп Ердоган и му предложи американска помощ в разследването на опита за преврат от миналата седмица, но го призова и към сдържаност в гоненията срещу отговорните за въоръжения метеж, предаде Ройтерс.

Говорителят на Белия дом Джош Ърнест каза, че двамата лидери са обсъдили и статута на намиращия се в САЩ турски ислямски духовник Фехтуллах Гюлен, когото Ердоган обвинява, че е организирал опита за преврат, и за чиято екстрадиция Анкара казва, че ще настоява.

Ърнест добави, че турското правителство е изпратило на американското материали в електронен формат, които американските власти сега проучвали.

Когато бъде получено и официално искане за екстрадиция, решение по него ще бъде взето според условията на съществуващото между двете страни споразумение, а не лично от президента Обама, добави говорителят на Белия дом, цитиран от Асошиейтед прес.

Сподели:

Коментари (0)

Мощно земетресение от 7,4 по Рихтер разтърси Индонезия

Мощно земетресение от 7,4 по Рихтер разтърси Индонезия

Въпреки че районът е със силна сеизмична активност, много очевидци определят земетресението като най-мощното за последните 6 години

САЩ предупредиха за риск от удари в Албания от свързани с Иран групировки

САЩ предупредиха за риск от удари в Албания от свързани с Иран групировки

Отношенията между Тирана и Техеран силно се обтегнаха, особено след като Албания предостави убежище на членове на иранската опозиционна група МЕК

Тръмп се обръща към американците с реч за войната в Иран след икономически тревоги

Тръмп се обръща към американците с реч за войната в Иран след икономически тревоги

Той обеща на нацията, че скоро войната ще приключи, след като САЩ са постигнали основните стратегически цели, но администрацията му дава противоречиви обяснения и график за конфликта, който вече е в петата си седмица