Американският президент Обама заяви, че ще направи всичко необходимо за две години - до края на своя мандат, да се затвори военната база на САЩ в Куба в залива "Гуантанамо.
"Аз ще направя всичко възможно, за да го затворя. Гантанамо продължава да вдъхновява джихадисти и екстремисти от цял свят заради факта, че техни хора са задържани там", каза Обама.
Президентът на САЩ заяви, че съществуването на Гуантанамо "противоречи на нашите ценности", съобщава CNN.
В базата на Военновъздушните сили на САЩ в Гуантанамо, Куба, се държат затворници, замесени в тероризъм. Администрацията на Обама планира да закрие затвора и неговите обитатели да преминат, в други страни. По-рано в петък, президентът на САЩ Барак Обама призова Конгреса да закрие затвора в Гуантанамо, въпреки факта, че на същия ден той подписва закона, който де факто забранява подобни действия.
Още от Свят
Германия към Радев: Само с оръжия за Украйна можем да принудим Путин да преговаря
„Ако спрете да подкрепяте Украйна в отбраната ѝ срещу руската агресия, ще отслабите позицията на Украйна - а тогава Путин още по-малко ще има стимул да преговаря“
Президентът на Боливия обяви извънредно положение в страната
Антиправителствените протести продължават вече 50 дни - подклаждани от асоциации, свързани с бившия ляв президент Ево Моралес
Италия отмени визита на Таяни в САЩ заради скандалните коментари на Тръмп за Мелони
Мелони определи твърденията като „напълно измислени“ и заяви, че е „искрено потресена“ от поведението на американския президент