30 Август, 2026

Обрат: Макрон заяви, че връщане на Русия в Г-8 ще е стратегическа грешка и сигнал за слабост на западните страни

Обрат: Макрон заяви, че връщане на Русия в Г-8 ще е стратегическа грешка и сигнал за слабост на западните страни
Еманюел Макрон

Френският президент Eманюел Макрон заяви днес, че възстановяване на Русия в Групата на най-развитите индустриални страни ще е стратегическа грешка и сигнал за слабост на западните държави, предаде Ройтерс.

"Мисля, че ако Русия може да се върне на масата без никакви условия, това ще бъде знак за слабостта на Г-7" (Групата на седемте най-развити индустриални страни), заяви президентът пред Асоциацията на журналистите, акредитирани към Елисейския дворец. Той направи това изявление преди предстоящата среща на Г-7 във Франция през уикенда.

"Това ще бъде стратегическа грешка от наша страна и потвърждение, че сега е време на безнаказаност", добави той.

"Уместно е след време Русия да може да се върне в Г-8", от която беше изключена през 2014 г. след нахлуването в Крим, посочи френският президент, цитиран от Франс прес.

"Разводът влезе в сила в момента на нахлуването в Украйна. Необходимо предварително условие (за връщане на Москва) е да се намери решение за Украйна въз основа на Минските споразумения", каза той и подчерта, че украинската криза трябва да бъде уредена преди Русия да се върне в Г-8, въпреки че е от жизнено значение обсъждането на международните кризи с Москва да продължи.

Припомняме, че според CNN президентът на Франция Еманюел Макрон e подкрепил Доналд Тръмп в неговия стремеж за връщане към формата Г-8 с участието на Русия.

Според източника на CNN, Макрон предложил Русия да бъде поканена през 2020 г. Домакин на срещата догодина са САЩ.

Американската телевизия отбелязва, че Тръмп планира да обсъди идеята за връщане към формата Г-8 на предстоящата среща на групата на седемте най-развити индустриално страни в света в Биариц, Франция, от 24 до 26 август.

  

Сподели:
ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки

ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки

Процесът предизвика загриженост от страна на настоящи и бивши агенти

Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати

От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам

 NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

NBC: Хегсет обмисля да се кандидатира за президент, обсъжда темата с близките си

Самият Хегсет отрече информацията като "абсолютно невярна"

Коментари (0)