24 Ноември, 2024

Обща 24-часова стачка започна във Венецуела

Обща 24-часова стачка започна във Венецуела

Със стачката дясната опозиция иска да стартира „заключителна офанзива” за свалянето на левия президент от власт.

Стачката е организирана в рамките на протестите срещу президента Николас Мадуро, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.
Със стачката дясната опозиция иска да стартира „заключителна офанзива” за свалянето на левия президент от власт.
Из цялата страна магазините са затворени, а улиците са пусти.

Опозицията, която има мнозинство в парламента, иска да упражни натиск върху Социалистическата партия на Мадуро да се откаже от плановете за избори на 30 юли на Конституционно събрание, което да внесе промени в основния закон на страната.
Изборите за това събрание са насрочени, но на референдум, организиран от опозицията миналата неделя, мнозинството от венецуелците се обявиха против.
Опозицията настоява също за предсрочни президентски избори.

Тази седмица президентът Мадуро заяви, че оспорваните планове за промени в конституцията на страната ще продължат напред „сега, повече от всякога”, след заплахата на американския президент Доналд Тръмп да наложи икономически санкции.

Мадуро се изказа пред Съвета за отбрана и посочи, че правителството ще стартира „специален спешен план в правосъдието”, за да бъдат хванати „конспиратори”  срещу администрацията, които ще получат „показно наказание”.

Острото изказване на държавния глава беше направено след като в понеделник Тръмп предупреди за неуточнени „силни и бързи икономически санкции” срещу Венецуела, ако се проведат изборите за конституционно събрание.

Опозицията, която има мнозинство в националното събрание, се опасява, че Мадуро цели чрез конституционното събрание да задържи на власт лявата администрация за неопределено дълго време.

Тръмп разкритикува Мадуро като „лош лидер, който мечтае да стане диктатор” и каза, че САЩ „няма да стоят безучастно докато Венецуела рухва”.
От десетилетия отношенията между Венецуела и САЩ са обтегнати, още от времето на предшественика на Мадуро Уго Чавес, който почина през 2013.
Венецуела, която почти изцяло разчита на износа на петрол за приходи, доставя почти една трета от нефтената си продукция в САЩ.

Външният министър на Венецуела Самуел Монкада каза, че Мадуро е наредил „задълбочено преразглеждане” на връзките със САЩ. От 2010 насам страните не са си разменяли посланици.
„Няма сила в света, която да може да попречи на желанието да сме свободни и независими”, каза войнствено Мадуро пред Съвета за отбрана, в който участват висшите членове на правителството.

Вече четири месеца протестите в страната не стихват, а жертвите са 97 души.
Венецуела е обхваната от дълбока икономическа криза, свързана с висока инфлация и престъпност, недостиг на лекарства, храни и основни домакински стоки.

Част от проблемите са свързани с относително ниските световни цени на петрола.
Опозицията обаче обвинява за положението лошото управление на Мадуро, който засили национализацията в различни отрасли, назначи военните да надзирават разпределението на храни и наложи валутен контрол.

Мадуро пък твърди, че срещу него се води „икономическа война”, подклаждана от дясната опозиция и Вашингтон. Той изтъква, че конституционното събрание, което ще промени основния закон, е единственият път към „мир” и икономическо възстановяване.

Плановете за промени в конституцията бяха вече критикувани от редица южноамерикански държави, от Организацията на американските държави, ООН и ЕС.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.