Общото събрание на ООН утвърди португалеца Антониу Гутериш на поста генерален секретар на световната организация, считано от 1 януари 2017 година. Представителите на 193 страни членки приеха предложението на Съвета за сигурност 67-годишният ръководител на Върховния комисариат на организацията за бежанците да наследи 72-годишния южнокореец Бан Ки Мун.
Бившият португалски премиер побеждаваше във всички гласувания и още при първия вот с цветни бюлетини, показващ какви са позициите на петте страни с право на вето в Съвета за сигурност, той не получи нито едно предупреждение за несъгласие и почти веднага бе обявен за победител.
Тепъра ще се следи как ще сглоби администрацията си Гутериш, тъй като се смята, че по този начин ще си проличи и дали е приел да направи кадрови отстъпки за определени държави в името на това те да не му наложат вето.
Още от Свят
Русия проведе учения, симулиращи как Украйна води битка да си върне Крим
Ученията „Кримско пробуждане“ отразиха отбранителни подготовки в Севастопол, Северен Крим и Керченския регион, по време на които действащи, резервни и пенсионирани офицери участваха в командни симулации
Мощен пожар в руския Белгород от дронове прекъсна тока и водата, удариха завод и ТЕЦ
Преди това беше издадена ракетна тревога за региона, а според информационния ресурс Exilenova+ в града са наблюдавани дронове
Зеленски: При тази агресия на Русия очакваме по-бързо доставка на ракети за „Пейтриът“
Украинският президент се оплака, че много се бави процеса по доставката на ракетите за ПВО, които са от ключово значение за Украйна