16 Февруари, 2026

ООН може да свали санкциите срешу Иран

ООН може да свали санкциите срешу Иран

ООН може да свали санкциите срешу Иран. Окончателното решение ще стане ясно другата седмица, съобщава „Ройтерс”.Това може да попречи на Конгреса на САЩ да спре сделка с Техеран, посочва агенцията.

Преговорите между петте постоянни члена на Съвета за сигурност Британия, Китай, Франция, Русия и САЩ и Германия и Иран се провеждат седмица преди следващия кръг на обсъждания на възможностите за ограничаване на ядрената програма на Иран.

Осем резолюции на ООН забраняват на Техеран да обогатява Иран да обогатява уран и да купува и продава ядрена технология и балистични ракети. ООН е наложила и оръжейно ембарго. Според Иран премахването на тези ограничения са необходима правна основа за въвеждане на ограниченията, изисквани от САЩ и ЕС. Те от своя страна посочват нарушенията на забраните на ООН като причина за въвеждане на по-нататъшни санкции.

В сряда държавният секретар на САЩ Джон Кери заяви пред Конгреса, че споразумението с Иран няма да бъде законово обвързващо, което означава, че следващите президенти може да не се съобразяват с него. Това беше посочено в отворено писмо, изпратено в понеделник от 47 сенатори от републиканската партия до лидерите на Иран, в което се казва, че след като Обама напусне поста през януари 2017 г. споразумението може да бъде отменено.

Иран и шестте държави искат да изработят рамката на споразумението до края на март, а то да е подписано до 30 юни. Очаква се най-спорните части на ядрената програма на Иран да бъдат спрени за поне 10 години в замяна на постепенно премахване на санкциите.

Сподели:

Коментари (0)

Русия предлага Украйна да бъде лишена от суверенитет - да я управлява "международна преходна администрация"

Русия предлага Украйна да бъде лишена от суверенитет - да я управлява "международна преходна администрация"

Преходни администрации от ООН и други сили са съществували в страни без демократични традиции като Източен Тимор, Камбоджа, Ирак - в Украйна обаче функционират всички държавни органи

Хиляди протестираха в сръбския Крагуевац: Натискът срещу властта няма да отслабне

Хиляди протестираха в сръбския Крагуевац: Натискът срещу властта няма да отслабне

В Деня на държавността - националния празник на Сърбия, демонстрацията привлече студенти и местни жители

Тръмп: Държави от Съвета за мир изпращат свои военни в Газа

Тръмп: Държави от Съвета за мир изпращат свои военни в Газа

Същите страни са обещали и повече от 5 милиарда долара за хуманитарна помощ и възстановяване на палестинския анклав