6 Декември, 2025

ООН обвини Турция в изтезания и малтретиране на затворници

ООН обвини Турция в изтезания и малтретиране на затворници

Изтезанията и малтретирането са широко разпространени в Турция в периода след провалилия се опит за преврат през юли, заяви днес експерт от ООН, като предупреди, че затворите и арестите в Турция са препълнени, съобщи ДПА, цитирана от БТА. Нилс Мелцер, специален докладчик на ООН по проблемите на изтезанията, направи това изявление в края на шестдневното си посещение в Турция.

Повечето от посетените обекти бяха претъпкани като заетостта варираше от 125 до над 200 процента от капацитета на обектите, заяви Мелцер, като същевременно отбеляза, че ситуацията в затворите е задоволителна.

Мелцер бе критичен за мерките, въведени при извънредното положение в Турция, казвайки, че хората се държат до 30 дни в ареста без съдебно решение и без достъп до адвокат по пет дни. Килиите в ареста, в които в момента се държат хора до 30 дни без достъп до чист въздух, не са подходящи за държане на когото и да било за повече от 48 часа, каза Мелцер.

Експертът посочи, че в Турция има "климат на сплашване", който обезкуражава хората да подават жалби. Той призова турските власти по-добре да разследват твърденията за малтретиране.

Турция държи под арест около 37 000 души във връзка с опита за преврат.

Сподели:

Коментари (0)

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Без пробив в преговорите между Украйна и САЩ - според Уиткоф напредъкът зависи от Русия

Еманюел Макрон заяви, че на 8 декември ще се срещне в Лондон със Зеленски, британския премиер Киър Стармър и германския канцлер Фридрих Мерц, за да направят общ преглед на преговорите по американския проект за прекратяване на почти четиригодишната война.

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."