28 Март, 2026

ООН призвова Русия незабавно и без условия да освободи украинския режисьор Олег Сенцов

ООН призвова Русия незабавно и без условия да освободи украинския режисьор Олег Сенцов

Олег Сенцов

ООН призвова Русия незабавно да освободи украинския режисьор Олег Сенцов , който от 14 май провежда гладна стачка в руска трудово-изправителна колония зад полярния кръг.

"Животът на Сенцов се намира в непосредствена опасност. Той обяви гладна стачка след съдебен процес и присъда, които не съответстват на нормите на международното право. Ние призоваваме руските власти да го освободят незабавно и без предварителни условия", се казва и изявление, публикувано на страницата на върховния комисар по правата на човека на ООН.

Сенцов гладува от 14 май и, по думите на адвоката ме, той се чувства зле, развил е анемия, пулсът му е 40 удара в минута, а някои от вътрешните му органи отказват. Но от руската Служба за изпалнение на наказанията твърдя, че състоянието му е задоволително.

След като мобла за помилване лично до президента Владимр Путин изпрати майката на Сенцов, от администрацията на президента заявиха, че режисьорът трябва да направи това лично. Близки до Сенцов обаче смятат, че той няма да направи това.

Припомняме, че Сенцов, който е от Крим против волята си получи руско гражданство, е осъден на 20 години за тероризъм. Той не признава вината си, както и не признава насилствената промяна на гражданството си.

На 14 май 2018 година Сенцов обяви гладна стачка с искането да бъдат освободени 64 украински политически затворници, като не включва себе си в списъка. 

Редица известни личности, политици, международни организации и държавни глави настояват Владимир Путин да помилва Сенцов и да го освободи, но той всеки път обяснява, че това е невъзможно, тъй като руският съд е независим.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Иран: Ще има тежка цена за израелските престъпления

Удари по ключова инфраструктура в Иран предизвикаха остър отговор от Техеран. Данни сочат близо 2000 жертви, а хутите заплашват с намеса. Международни посредници се опитват да спрат конфликта, но напрежението расте.  

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Иран твърди, че негови дипломати са убити при израелска атака в Ливан

Според Техеран е атакувана дипломатическа резиденция, информацията не е потвърдена чрез независими източници

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Г-7 с извънреден призив: „Спрете атаките срещу цивилни“ – нов сигнал за деескалация в Близкия изток

Лидерите от Г-7 настояват за незабавно прекратяване на атаките срещу цивилни на фона на войната между САЩ, Израел и Иран. Марко Рубио говори за край на операциите в следващите седмици и намеква за възможни преговори.