6 Април, 2026

ООН: Възможна е нова вълна от терористични атаки по света

ООН: Възможна е нова вълна от терористични атаки по света

Информацията е събрана от разузнавателните агенции на членовете на ООН

ООН предупреждава за евентуална нова вълна от терористични атаки по света. Според доклад на организацията прекъсването на терористичното насилие през последните месеци може да е към своя край, пише „Гардиън”.

Тревожната картина е описана в доклад на специалисти, които обясняват, че радикализмът продължава да е глобална заплаха. Авторите посочват, че има поне 30 хил. души, които са се присъединили към екстремистки групировки и са се били за тях.

„Техните действия ще са от международно значение в близкото бъдеще. Някои може да се присъединят към „Ал Кайда” или пък да възникнат нови терористични организации. Някои ще станат лидери или екстремисти”, допълва докладът.

Информацията е събрана от разузнавателните агенции на членовете на ООН и се формира на базата на общо съгласие по темата между службите за сигурност.

Разузнавателните агенции смятат, че радикализирането на затворници също представлява огромен проблем. Според тях бедността, отхвърлянето, ниското самочувствие и чувството за неудовлетвореност склоняват голяма част от престъпниците към екстремизъм.

Освен това докладът посочва, че програмите за дерадикализация не са напълно ефективни. Много от арестуваните екстремисти все още се смятат за крайно опасни и податливи към нови престъпления.

Страните на Стария континент отчитат, че поне 6 хил. европейци са се присъединили към ИДИЛ през последните години. Според данните поне 1/3 от тях са загинали. Другата част са били или задържани, или са напуснали групировките.

В доклада е описано, че „Ислямска държава” все още разполага с активи между 50 и 300 млн. щатски долара. Голяма част от тях се използва за мащабна онлайн пропаганда – т.нар „виртуален халифат”.

Между 2014 г. и 2018 г. терористичните атаки в Европа отнеха живота на стотици. Най-мащабните атентати бяха в Белгия, Франция и Германия.
Сподели:

Коментари (0)

Украинските сили поразиха фрегатата „Адмирал Григорович“ в Новоросийск

Украинските сили поразиха фрегатата „Адмирал Григорович“ в Новоросийск

„В нощта на 6 април птиците на Силите за безпилотни системи нанесоха удари по фрегатата „Адмирал Григорович“ в пристанището на Новоросийск и доставиха малко количество Благодатен огън на сондажната платформа Сиваш“, каза командирът на Силите за безпилотни системи на украинските въоръжени сили Роберт Бровди (Мадяр)

Иран и САЩ получиха план за незабавно прекратяване на огъня

Иран и САЩ получиха план за незабавно прекратяване на огъня

Началникът на щаба на пакистанската армия фелдмаршал Асим Мунир е поддържал контакт „цяла нощ" с вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс, специалния пратеник Стив Уиткоф и иранския външен министър Абас Арагчи

Руски удари убиха дете и още двама в Одеска област, оставиха без ток 16,700 домакинства

Руски удари убиха дете и още двама в Одеска област, оставиха без ток 16,700 домакинства

„В нощта на 6 април руснаците удариха енергийно съоръжение. До сутринта енергетиците бяха възстановили електричеството на критична инфраструктура и близо 3000 домакинства. Други 16 700 домакинства в части от Приморски, Хаджибейски и Киевски райони на Одеса остават без ток“