24 Юни, 2026

ООН започва проверка на сигналите за мъчения в Турция

ООН започва проверка на сигналите за мъчения в Турция

Експерт на ООН ще започне днес едноседмичната си проверка на сигналите за мъчения в турските затвори след потушения опит за държавен преврат в страната от 15 юли. Нилиш Мелзер пристигна в Турция в неделя. През тази седмица той ще проведе срещи с жертви на насилие и ще извърши инспекции на центрове за задържане, съобщиха представителите на ООН в Анкара, цитирани от АФП.

Посещението на Мелзер по повод проверка на мъчения на задържани е първото на ООН след 1998 г. насам. То идва, след като преди месец от неправителствената организация "Хюмън райтс уоч" сигнализираха за насилие от страна на турската полиция срещу задържани. От своя страна Анкара отрича обвиненията и твърди, че затворниците са третирани в съответствие със законодателството. Миналия месец от организацията посочиха 13 случая на предполагаемо насилие, побой, сексуални посегателства, заплахи за изнасилвания и неправомерни арести от страна на властите срещу затворници. 

Това обаче не са първите такива случаи, за които неправителствени организации сигнализират. Само седмица след преврата от "Амнести интернешънъл" съобщиха, че разполагат с надеждни доказателства за насилие и мъчения над арестантите. Предшественикът на Мелзер – Хуан Мендес, трябваше да посети Турция през октомври, но посещението му беше отменено от турските власти. От началото на масовата чистка след опита за преврат в Турция са задържани над 37 000 души. Очаква се в петък да бъде представено заключението на Мелзер след направените проверки.

Сподели:
Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022

Путин заговори за мирни преговори, но върху параметрите от Анкъридж и Истанбул 2022

Отново нарече украинското ръководство „неонацистки режим“

САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

САЩ в ООН: Русия трябва да сключи мир, времето не e на нейна страна

„Стига, стига толкова, време е за незабавно прекратяване на огъня"

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

ООН започва евакуация на 11 000 моряци, блокирани в Персийския залив заради затварянето на Ормуз

„Осигурихме необходимите гаранции за безопасност и внимателно проверихме условията за безопасно корабоплаване"

Коментари (0)