Остри критики за действията на президента Реджеп Тайип Ердоган и правителството започват да се чуват в Турция. Лидерите й веднага след метежа от 15 юли бе коментирано, че подкрепата на опозиционните партии за легитимната власт няма да е безусловно и безкрайно.
Лидерът на основната парламентарна опозиционна кемалистка Републиканска народна партия (CHP) казва, че действията, предприемани с пълномощията на извънредното положение, рискуват да променят из основи апарата за сигурност без подкрепа в парламента.
"Може да е нужно да се преструктурира държавата, но без съмнение, този въпрос трябва да бъде внесен в парламента", каза Кемал Кълъчдароглу. "Ако това е държава на всички ни... мястото за преструктурирането ѝ е в парламента, избран с гласовете на народа. Фактът, че трима-четирима го правят без да се консултират с когото и да е, е неприемлив."
По повод промените в армията той каза, че "преструктурирането е задължително, но то не може да се прави с действие и противодействие, с омраза и недоверие – нужни са познание и надграждане".
Трябва да се уважават традициите, добави Кълъчдароглу – не можеш една сутрин да станеш и да обявиш: "Отсега нататък това ще се прави по този начин." Трябва да седнем и заедно да обсъдим тези въпроси. Парламентът не може да бъде заобикалян."
Според него подобен подход рискува да създаде нови опасности в Турция, а положителната атмосфера в обществото след опита за преврат да се използва за личните цели на определени хора.
Девлет Бахчели, лидер на Партията на националистическото движение (MHP), предупреди, че сериозните размествания в армията рискуват да я превърнат във версия на това, с което разполагаха Саддам Хюсеин в Ирак и Муамар Кадафи в Либия. Според него е погрешно да бъдат принуждавани началниците на родовете войски да докладват директно на министъра на отбраната, а не, както определя командната верига – на началника на Генщаба.
Прокюрдска Народнодемократическа партия (HDP), която има повече депутати от националистите от МНР, не е канена по срещите на Ердоган с парламентарната опозиция и по повод промените в армията заявява, че е против това да се прави с укази в състояние на извънредно положение и без контрол на парламента.
"Законите на извънредното положение трябва да отговарят на въпроси и цели, произтичащи от обявяването на този режим. В противен случай всичко ще се превърне в произвол. Това е първото ни предупреждение", каза Мерал Даниш Бекташ, представител на партията по правните въпроси. "Извършването на промени, които би трябвало да стават през поправки в Конституцията, както и ремонт на закони чрез укази дълбоко дестабилизира демократичните основи."
От партията смятат, че сегашните стъпки само политизират армията и това вреди на професионалния ѝ характер и цели. Критиките са насочени конкретно към пренареждане на командната верига, според което премиерът и президентът ще получават директна информация от командващите родовете войски и ще отвръщат със заповеди, които трябва да се изпълняват незабавно без необходимост да се одобряват от друг пост.
Още от Свят
Лидерът на Хизбула обявява „голяма победа“ срещу Израел
По данни на ООН войната доведе до смъртта на близо 4000 ливанци, разсели близо 900 000 души и нанесе тежки загуби на Хизбула.
Как Украйна унищожи радарната система за 5 милиона долара в Крим?
„Подлет“ е предназначена за предоставяне на целеуказания за зенитно-ракетните комплекси С-300 и С-400
Сирийски опозиционни сили навлязоха в Алепо
В града цари паника, според местни жители