2 Май, 2026

Осъден на бичуване саудитски блогър е носител на наградата на ЕП Сахаров

Осъден на бичуване саудитски блогър е носител на наградата на ЕП Сахаров

Блогърът Раиф Бадауи бе определен днес от Европейския парламент за тазгодишния носител на Наградата за свобода на мисълта "Сахаров". 

Бадауи е осъден на 10 години затвор и 1000 удара с камшик в Саудитска Арабия за оскърбление на ислямските ценности. Досега той е изтърпял 50 удара с камшик, отбелязват от групата на Европейските консерватори и реформатори, които го предложиха за отличието. 

За присъдената днес награда бяха номинирани също руският опозиционер Борис Немцов, убит в центъра на Москва на 27 февруари, както и демократичната опозиция във Венецуела, противопоставила се на преизбирането на президента Уго Чавес през 2008 година. 

Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц призова властите на Саудитска Арабия да помилва незабавно Бадауи. 

По думите на Шулц, партньорите на ЕС трябва да зачитат човешките права. Шулц добави, че в случая на Бадауи човешките права са били погазени. Председателят на ЕП призова саудитският крал да освободи Бадауи, за да може блогърът лично да си получи наградата.

Сподели:

Коментари (0)

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Иран прати ново предложение за примирие, Тръмп го отхвърли

Те искат да сключим сделка, но аз не съм доволен, коментира американският президент, без уточни в какво се състои несъгласието му

ЕС замрази 1.5 млрд. евро за Сърбия заради забавени реформи

ЕС замрази 1.5 млрд. евро за Сърбия заради забавени реформи

Докато ситуацията в сектор правосъдие не бъде променена, Белград няма да получи финансова подкрепа от Брюксел, каза Марта Кос

Пробив на 1700 км: Украински дронове поразиха гордостта на руската авиация Су-57 в Челябинск

Пробив на 1700 км: Украински дронове поразиха гордостта на руската авиация Су-57 в Челябинск

Израелската медия MIGnews отбелязва, че тази атака е част от по-широка кампания за „демилитаризация на руското небе“, насочена към унищожаване на източника на заплахата още на земята