7 Декември, 2025

Осъдиха на смърт сина на Кадафи

Осъдиха на смърт сина на Кадафи

Либийски съд oсъди на смърт сина на Mуамар Кадафи - Сейф ал Ислам и други осем души на смърт, съобщават световните агенции. Той е осъден на смърт за военни престъпления по време на гражданската война през 2011 година. Август същата година е издадена международна заповед за неговия арест по обвинения в престъпления срещу човечеството.

Бившият шеф на разузнаването Абдула Сенуси и последният премиер при Кадафи Ал Багдади ал Махмуди са също сред осъдените на смърт за престъпления по време на войната през 2011 година. Сейф ал Ислам не присъства в залата по време на процеса и даваше показания чрез видеовръзка. Той беше задържан от бивша бунтовническа група от град Зинтан, която отказваше да го освободи.

Осъдените на смърт имат право да обжалват присъдата. Други десетки обвиняеми получиха от пет години до доживотен затвор. Процесът, който започна в либийската столица през април миналата година, е критикуван от организации за човешки права. Също така е свързан със спор с Международния наказателен съд в Хага заради юрисдикцията по случая срещу Сейф ал Ислам.

Смята се, че именно Сейф ал Ислам и либийското правителство, а не Кадафи, са блокирали решението за освобождаването на българските медицински сестри, които бяха арестувани през 1999 година и в последствие бяха осъдени от няколко съдебни инстанции в Либия, но през 2007 г. с помощта на западни държави беше постигнато споразумение за екстрадирането им в България. Преди години Сейф aл Ислам призна, че над българските медици е било упражнявано насилие по време на задържането им в Либия.

Сподели:

Коментари (0)

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

17 кандидати се борят на днешния вот за кметския пост в Букурещ

Сред претендентите има депутат, двама кметове на райони, бивш министър, бивш член на Европейския парламент, журналист и актьор.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

САЩ искат Европа да поеме конвенционалните способности на НАТО - до 2027 г.

Прехвърлянето на тази тежест от САЩ към европейските членове на НАТО би променило драстично начина, по който САЩ, основатели на Алианса работят с най-важните си военни партньори.

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Силно земетресение на границата между Аляска и Канада - седма степен по Рихтер

Епицентърът е бил на около 370 километра северозападно от Джуно в Аляска и на 250 километра западно от Уайтхорс в Юкон.