6 Април, 2026

Осъдиха стрелеца по Белия дом на 25 години затвор

Осъдиха стрелеца по Белия дом на 25 години затвор

Мъжът, който стреля по Белия дом с полуавтоматична пушка през 2011 година и се призна за виновен, беше осъден на 25 години затвор, предаде Асошиейтед прес. Федерален съдия във Вашингтон произнесе присъдата срещу Оскар Рамиро Ортега-Ернандес вчера. 

 Прокурорите бяха поискали присъда от 27 години и половина за стрелбата. През ноември 2011 година, намирайки се в близост до сградата, обвиняемият извадил от колата си пушка и произвел най-малко осем изстрела, целейки се във втория и третия етаж на жилищната част, след което се укрива. Заловен е от полицията в щата Пенсилвания след пет дни. Никой не пострада, но според обвинението Ортега-Ернандес е застрашил живота на двама членове на семейството на Барак Обама и на обслужващия персонал и е причинил щети за почти 100 000 долара.

 Защитата пледира за намалена присъда до 10 години с мотива, че той е страдал от тежка депресия и ментален стрес по времето на стрелбата и бил под властта на заблудата, че Армагедон приближава. Първоначално Ортега-Ернандес беше обвинен в опит за убийство на президента Барак Обама, но прокуратурата се съгласи то да отпадне като част от споразумение с подсъдимия миналата година да се признае за виновен.

Сподели:

Коментари (0)

Сигнал към Иран: САЩ показаха F-16 с мощен ударен и електронен арсенал

Сигнал към Иран: САЩ показаха F-16 с мощен ударен и електронен арсенал

Тази снимка подчертава защо самолетът остава толкова ценен инструмент на бойната авиация на САЩ на театър на военните действия с високо ниво на заплаха

САЩ, Иран и регионални посредници обсъждат евентуално 45-дневно примирие

САЩ, Иран и регионални посредници обсъждат евентуално 45-дневно примирие

 Американски служител заяви, че администрацията на Тръмп е отправила няколко предложения към Иран през последните дни, но досега иранските власти не са ги приели

Операцията на САЩ за спасяване на пилот на F-15 в Иран е била на косъм от провали

Операцията на САЩ за спасяване на пилот на F-15 в Иран е била на косъм от провали

„Два самолета MC-130, превозващи около 100 бойци от специалните части в труднодостъпна местност южно от Техеран, претърпяха механична повреда и не можаха да излетят", разказа източник