11 Януари, 2026

Основателките на ЕС подкрепиха Европа на две скорости

Основателките на ЕС подкрепиха Европа на две скорости

На неформална среща в Рим - градът, където през 1957 г. бе подписан договорът, външните министри на Белгия, Франция, Германия, Италия, Люксембург и Холандия приеха съвместна декларация, в която признаха, че са „обезпокоени за състоянието на европейския проект”. Като представители на страните, положили основите на съюза, шестимата министри обявиха, че се чувстват особено отговори за неговата съдба.

Шестте основателки на Европейския съюз повториха ангажимента си за „по-тесен съюз”, дори и да означава оставяне на по-малко ентусиазирани партньори като Великобритания в Европа на две скорости, съобщават световни агенции.

Лондон иска да получи право сам да решава дали да участва в по-голяма евроинтеграция, която е заложена в основополагащите договори на ЕС, като част от исканите реформи преди да се проведе референдум за членството на Великобритания в общността.

Основателките на съюза отбелязват, че ЕС е изправен пред „много предизвикателно време” заради мигрантската криза и заплахата от тероризъм. Според тях отговорът е в по-голяма, а не по-малка интеграция,като признават, че не всяка страна в ЕС трябва да е съгласна с това.

„Твърдо вярваме, че ЕС остава най-добрият отговор срещу предизвикателствата, пред които сме изправени днес, и позволява различни пътища на интеграция”, отбелязва се в декларацията.

„Решени сме да продължим процеса по създаване на по-тесен съюз сред народите на Европа”, допълват министрите.

Срещата във вторник вечерта беше по инициатива на Италия, тъй като лявоцентристкото италианско правителство заяви ясно, че основните държави в ЕС трябва да продължат с интеграцията – банков съюз, по-голяма фискална хармонизация и засилване на политическото и в областта на сигурността сътрудничество.

Рим също предпочита да се ограничат ангажиментите на Великобритания в ЕС до участие в голяма свободна зона за търговия пред сценария Лондон да напусне Общността.

ЕС на две скорости отдавна е реалност. 19 държави от 28 страни членки участват във валутен съюз, въпреки че всички други държави, с изключение на а Великобритания и Дания, теоретично искат да се присъединят.

Сподели:

Коментари (0)

Луд човек и силен вятър нищо не ги спира...

Луд човек и силен вятър нищо не ги спира...

Европейският Съюз трябва да оцелее и излезе от това  катастрофално  положение в света  като ЕВРОПЕЙСКИ СЪЕДИНЕНИ ЩАТИ!

Скандално изказване на Густаво Петро взриви Латинска Америка

Скандално изказване на Густаво Петро взриви Латинска Америка

Колумбийският президент публикува карта, споделяйки идеята на Боливар за създаване на конфедерация от автономни нации

Напрежението в Иран ескалира: САЩ чертаят военни сценарии на фона на бурни протести

Напрежението в Иран ескалира: САЩ чертаят военни сценарии на фона на бурни протести

Администрацията на Тръмп обсъжда възможни удари срещу ирански цели, докато протестите разклащат режима в Техеран