От днес човечеството започва да живее на кредит, защото е изчерпало природните ресурси, които планетата е способна да възстанови за една година. Т.нар. ден на екологичния дълг настъпва все по-рано всяка година. Климатичните промени имат негативни последици и за икономиката. Според прогнозите на Световната банка, те може да увеличат бедността в България след 2050 година.
Само преди 48 години Земята е успявала да възстанови толкова питейна вода, дървета и плодородни земи, колкото ние сме съсипвали за година. Тогава ресурсите стигали чак до 29 декември.Постепенно обаче тази дата се измествала все по-напред,и през 2018-та настъпва 5 месеца по-рано. И трябва да се прибегне до резервите на планетата.
В момента, за да бъдат задоволени нуждите на човечеството, ни трябват почти две планети като Земята. Според изследването, ако всички живеем като катарците, например, водата и храната ще ни стигнат до 9 февруари. А ако следваме примера на Виетнам ще изкараме чак до 21 декември. На американците пък ще им трябват 5 планети като Земята. А ако останалите придобият навиците на българите, ресурсите ще свършат на 13 юли. Еколозите предупреждават, че всичко зависи от ежедневните ни навици.
Затова от Global Footprint Network са разработили сайт с анкета, където всеки може да провери колко вреди на природата. Питат ни какво ядем, с какво пътуваме, къде живеем. Дават ни и съвети как да пазим и пестим даденото ни от природата.
Така сайтът показва кога биха се изчерпали ресурсите, ако всички живееха като нас.
Ако си направим труда да попълним този тест, със сигурност ще разберем с какво точно вредим и какво да променим в начина си на живот. Заслужава си.
Фактор
Само преди 48 години Земята е успявала да възстанови толкова питейна вода, дървета и плодородни земи, колкото ние сме съсипвали за година. Тогава ресурсите стигали чак до 29 декември.Постепенно обаче тази дата се измествала все по-напред,и през 2018-та настъпва 5 месеца по-рано. И трябва да се прибегне до резервите на планетата.
В момента, за да бъдат задоволени нуждите на човечеството, ни трябват почти две планети като Земята. Според изследването, ако всички живеем като катарците, например, водата и храната ще ни стигнат до 9 февруари. А ако следваме примера на Виетнам ще изкараме чак до 21 декември. На американците пък ще им трябват 5 планети като Земята. А ако останалите придобият навиците на българите, ресурсите ще свършат на 13 юли. Еколозите предупреждават, че всичко зависи от ежедневните ни навици.
Затова от Global Footprint Network са разработили сайт с анкета, където всеки може да провери колко вреди на природата. Питат ни какво ядем, с какво пътуваме, къде живеем. Дават ни и съвети как да пазим и пестим даденото ни от природата.
Така сайтът показва кога биха се изчерпали ресурсите, ако всички живееха като нас.
Ако си направим труда да попълним този тест, със сигурност ще разберем с какво точно вредим и какво да променим в начина си на живот. Заслужава си.
Още от Свят
Безсънна нощ в Украйна: След руска атака с 142 дрона и 8 ракети пламнаха пожари, двама пострадаха
Украинската противовъздушна отбрана е успяла да свали или неутрализира всички балистични ракети, една от противокорабните ракети и 125 дрона
Натовски адмирал с шокиращо разкритие кой диктува на Путин да влезе ли във война с НАТО
Нидерландският адмирал Роб Бауер, бивш председател на Военния комитет на Алианса, разнищи коварната игра на Пекин в бъдещ конфликта на Русия с НАТО
Студентите в Сърбия отново изригнаха - искат предсрочни избори
Сръбският президент е изправен пред масови протести в последните две години, но съвсем няма намерение да излиза от политиката - готви се да последва Румен Радев