10 Февруари, 2026

Отбелязваме световния ден на книгата и авторското право

Отбелязваме световния ден на книгата и авторското право

На 23 април отбелязваме Световния ден на книгата и авторското право. Официалното решение за такъв ден е по решение на ЮНЕСКО и се чества от 1996 г. по цял свят. На този ден се възкресява идеята за вечно живото слово, за неумиращата книга и вдъхновяващата и сила - самата дата - 23 април е емблематична, защото е дата на смъртта на Уилям Шекспир /1564-1616/, Мигел де Сервантес /1547-1616/ и Инка Гарсиласо де ла Вега /1539-1616/.

Идеята за този празник произхожда от Каталуня, където на 23 април, денят на св. Георги Победоносец, традиционно се подарява книга. В много страни вече се провежда и Световна нощ на книгите. Хиляди хора подаряват книги на познати и непознати, за които знаят, че не четат често или пък нямат лесен достъп до литертура.

Титлата "Световна столица на книгата" се присъжда от ЮНЕСКО за пръв път през 2001 година на Мадрид и оттогава всяка година един световен град получава това звание заради отдадеността си на каузата на книгата, четенето, създаването и достъпа до книгите - чрез библиотеки, книжарници, издателства, образователни институции и всички дейности, свързани с това чудо на човешката цивилизация.

Във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийски университет "Св. Климент Охридски" (ул. Московска №49) между 11:00 и 17:00 ч. ще бъде отпразнуван Световния ден на книгата и авторското право. Празникът е организиран от Факултетния студентски съвет и се чества за първи път в историята на Университета.

В програмата за деня са включени акция за стимулиране на четенето на български и преводни научни книги и на художествена литература, изложба на макети на книги, изработени от студенти III и IV курс по Книгоиздаване, коктейл със сладки ядивни книги, безплатен онлайн тест "Какъв тип читателски мозък притежаваш?" и още много малки изненади.

През целия ден гостите на Факултета ще могат абсолютно свободно да четат най-различни научни и художествени книги, които ще бъдат разположени из цялата сграда - до чакалните пред аудиториите, до машината за кафе и дори в санитарните възли на сградата. Тази екстравагантна акция цели да покаже, че за четенето няма граници, не съществуват морални ограничения и то трябва да се случва по всяко време и на всяко място, щом книгата е интригуваща и полезна за своя читател.

Сподели:

Коментари (0)

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Американски законодатели настояват Лътник да напусне кабинета на президента Доналд Тръмп, след като документи, разсекретени от Министерството на правосъдието, противоречат на по-ранните му твърдения,

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Матю Уитакър: САЩ очакват от съюзниците закупуване на нови оръжия за Украйна

Той също така отбеляза, че документите за гаранции за сигурността на Украйна са почти готови, но остава нерешен един въпрос преди подписването им

 Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Fox News: Тръмп оказва стратегически натиск върху Русия

Пенсионираният генерал от Военновъздушните сили на САЩ Брус Карлсън заяви това