Конституционният съд на Молдова отстрани временно от длъжност пезидента Игор Додон, собщи "Интерфакс"
Опозиционната "Демократическа партия", която се обърна към КС за търкуване, твърди, че Додон не е изпълнил конституционните си задължения, като е отказал да обнародва 5 закона, които парламентът е приел повторно. Президентът има право да върне закон еднократно, но е задължен да ги обнародва след повтороно гласуване от парламента.
Додон обяснява поведенито си с факта, че една от промените в закона, според него, щ позволи да бъдат използвани карабинери за разгонване на мирни демонстрации. Вторият е отказ 9 хмай да бъде обявен като официален празник Ден на Европа, наред с Сеняна поедата.
Решението за временно отстраняване е пето за тази година и действа само докато президентът подпише указа за обнародване на законите.
Faktor.bg
Още от Свят
Светът се готви за Русия без Путин: офицер посочи красноречиви знаци за това
„Руската псевдоимперия“ вече е обречена, също и режимът на Путин, посочва Юрий Федоренко, като намеква за особената роля, която ще играе Китай
„Късметлии сте, че съм ви приятел!“: Тръмп заплаши с нови мита Европа и война в Иран
В официална позиция американският президент обвини Брюксел, че умишлено атакува големите американски корпорации (включително Apple, Meta и Amazon), подчертавайки, че "САЩ не са касичка"
Иран реагира остро на украинска атака в Каспийско море: Не може да остане без отговор...
Иранският външен министър Абас Арагчи днес е информирал за тежкия инцидент представителка на ЕС по външната политика и сигурността Кая Калас и руския външен министър Сергей Лавров