1 Август, 2026

Папа Франциск официално в Анкара, ще сближава световните религии

Папа Франциск официално в Анкара, ще сближава световните религии

Анкара посрещна папа Франциск днес. Главата на римокатолическата църква пристигна в Турция на историческо посещение, за да помогне за диалог на религиите в страната, съобщава Би Би Си.

Той бе приветстван лично от турския президент Реджеп Ердоган. По късно папата ще замине за Истанбул, за да се срещне с главата на Вселенската патриаршия патриарх Вартоломей. Там ще посети джамията „Султан Ахмед“ - едно от най-популярните места за поклонение от 17 век насам, наричана още „Синята джамия“. Главата на римокатолическата църква ще подпише и обща декларация с патриарх Вартоломей – водачът на 300 млн. православни християни, в пореден опит за изграждане на мост между православието и католицизма (около 120 000 души в мюсюлманска Турция изповядват християнството).

Това е едва четвъртото посещение в историята на папа в населената предимно с мюсюлмани Турция.

По време на пътуването се очаква Франциск да засегне някои хуманитарни въпроси, включително и за тежкото положение на сирийските бежанци. Тридневното посещение се случва в момент, когато бунтовниците от „Ислямска държава“ (ИД) превзеха територии от съседните на Турция Сирия и Ирак. В момента в страната пребивават над 1,6 млн. бежанци, предимно покрай границата.

В интервю в навечерието на посещението си папата изрази своята загриженост за случващото се в Сирия. Негово светейшество каза пред израелски вестник, че преследването на християните заради религията им е най-ожесточеното от епохата на ранното християнство насам.

От Ватикана съобщиха, че религиозната толерантност ще бъде сред основните акценти в разговорите на Франциск с турския президент Ердоган, чиято Партия на справедливостта и развитието чийто корени се крият в политическия ислям.

Сподели:
В Москва взривиха ресторант!  Главнокомандващият на Въздушно-космическите сили  празнувал рожден ден?

В Москва взривиха ресторант! Главнокомандващият на Въздушно-космическите сили празнувал рожден ден?

По думите на очевидец, разговарял с ASTRA, до ресторанта били паркирани множество автомобили с черни военни регистрационни номера. Освен това в района се намирал автобус на Росгвардия.

ZEIT: Войната между Украйна и Русия навлиза във фаза на максимална ескалация с глобални последици

ZEIT: Войната между Украйна и Русия навлиза във фаза на максимална ескалация с глобални последици

"Все по-интензивната въздушна и морска война вече оказва сериозно влияние върху световната търговия, цените на храните и енергийните доставки", пише изданиетво.

Министрите на вътрешните работи на 27-те държави от ЕС се събират спешно след масовото нахлуване на мигранти  в Сеута

Министрите на вътрешните работи на 27-те държави от ЕС се събират спешно след масовото нахлуване на мигранти в Сеута

Лидерите на 22 страни от ЕС, сред които и премиерът Румен Радев, изпратиха писмо до ирландското председателство, Европейския съвет и Еврокомисията с искане за свикване на заседанието

Коментари (0)