20 Март, 2026

Папата канонизира първия светец в САЩ

Папата канонизира първия светец в САЩ

Папа Франциск извърши снощи първата канонизация на територията на САЩ, съобщи в."Вашингтон пост".

Той обяви за светец испанския мисионер от XVIII век, донесъл католицизма на територията на днешна Калифорния. Това стана на първата масова литургия на светия отец в САЩ. Тя се състоя на поляната пред базиликата в столицата Вашингтон. На церемонията присъстваха хиляди вярващи, които се събраха там няколко часа преди самото събитие.

Този път Франциск говори на родния си испански език.

Папата обаче не спомена нито дума за прегрешенията, в които е обвиняван Сера. Индианци протестираха още преди визитата на светия отец срещу предстоящото канонизиране. Според тях новопокръстените от испанският свещеник коренни жители са били принуждавани да работят като роби, а немалко отказали са били изтезавани и дори убивани.

След церемонията обаче Франциск се срещна с малка група американски индианци на възраст от 15 до 70 години.

Папата призова католиците да се наслаждават на вярата си, която винаги е помагала на хората да се преборят с трудностите в живота.

Сподели:

Коментари (0)

Нетахяну: Войната ще приключи по-бързо от очакваното! Иран губи ключови способности

Нетахяну: Войната ще приключи по-бързо от очакваното! Иран губи ключови способности

"Нима някой наистина смята, че може да казва на президента Тръмп какво да прави?", пита израелският премиер

 САЩ премахват част от санкциите срещу Беларус

САЩ премахват част от санкциите срещу Беларус

По-конкретно, ограниченията ще бъдат свалени от няколко беларуски банки и предприятия, произвеждащи калиеви торове

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

На Украйна беше предаден уникален танк „Леопард“: появи се негова снимка

Съгласно спецификацията, ъгълът на максимално повдигане на оръдието Cockerill HP в кулата Cockerill 3105 достига рекордните за танковете +42°