12 Юни, 2026

Папата канонизира шведка и поляк за светци

Папата канонизира шведка и поляк за светци

Папа Франциск провъзгласи двама нови светци в неделя, предаде Асошиейтед прес. Това са шведката Мария Елизабета Хеселблад и полякът Станислав Папчински, живял през 17 в.

Хеселблад е спасила живота на еврейски семейства по време на Втората световна война, като ги е укривала в манастир, на който била игуменка. Тя е вторият светец на Швеция за 625 години след Света Бригита, канонизирана през 1391 г.

Провъзгласиха Йоан Павел II и „българския" папа за светци (СНИМКИ)

Станислав Папчински е основател на първия мъжки религиозен орден, посветен на непорочното зачатие - Конгрегация на непорочното зачатие на Пресвета Дева Мария. Той е поддържал болници и убежища за бедни през 17 век.

Сподели:
The Telegraph: Путин неволно направи най-лошото за себе си

The Telegraph: Путин неволно направи най-лошото за себе си

Вместо да унищожи украинската идентичност, инвазията е засилила националното единство.

Зеленски подписа закон: Българският език е под специална защита в Украйна, руският вече не

Зеленски подписа закон: Българският език е под специална защита в Украйна, руският вече не

Председателят на Върховната рада на Украйна Руслан Стефанчук определи решението като важна стъпка за защита на украинското езиково пространство и за изпълнение на европейските ангажименти на страната

Швеция: "Русия може скоро да атакува страна от НАТО",  България е сред по-уязвимите

Швеция: "Русия може скоро да атакува страна от НАТО", България е сред по-уязвимите

Авторите на документа подчертават, че основната опасност не произтича толкова от военния баланс, колкото от политическата преценка на Кремъл

Коментари (0)