8 Април, 2026

Париж спира войната на пътя с безпилотни самолети

Париж спира войната на пътя с безпилотни самолети

Безпилотни самолети и 500 допълнителни камери по шосетата ще използва Франция, за да намали броя на жертвите на пътно-транспортни произшествия. Това предвиждат 22 нови мерки, представени от премиера на страната Манюел Валс. 

3384 души са загинали по френските пътища през 2014 г., сочат официалните данни, цитирани от електронното издание "Локал".Правителството си е поставило за цел до 2020 г. броят на жертвите на пътя да падне под 2000 души годишно. "Френските пътища не трябва да се превръщат в гробница", заяви той при представянето им в Париж. 

500 камери от най-ново поколение ще бъдат инсталирани по натоварените маршрути във Франция и така общият им брой от 4200 в момента ще стане 4700. Освен това ще се увеличи броят и на камерите на полицейските автомобили. Безпилотните самолети ще бъдат изпращани да следят трафика в участъците, където стават най-много ПТП-та. В момента над подобни райони кражат хеликоптери. 

Една от 22-те мерки е специално насочена към чуждестранните шофьори. Валс предлага те да шофират в страната с "виртуална шофьорска книжка", за да не могат да избегнат наказанията за нарушения на закона за движение по пътищата. Чужденците, които извършат нарушение, плащат глоба на място, но не им се отнемат точки и в досието им не се отбелязва какво нарушение са извършили. За да се избегне това, Манюел Валс предлага виртуален вариант на шофьорските документи, в който ще се нанасят данни за нарушенията. Миналата година във Франция са наложени 4.5 млн. глоби на чужденци за превишена скорост, което е малко над 20 на сто от всички глоби за това нарушение в страната. Най-многобройни са глобените чужденци от Белгия, следвани от испанци, германци и италианци.

Сподели:

Коментари (0)

Хегсет: Иранската отбранителна индустрия е напълно унищожена

Хегсет: Иранската отбранителна индустрия е напълно унищожена

По думите му операцията е „разгромила иранските военни сили и ги е направила неспособни да водят бойни действия през следващите години“

Доклад на ФБР предупреждава за „постоянна заплаха“ от Иран, Белият дом неглижира документа

Доклад на ФБР предупреждава за „постоянна заплаха“ от Иран, Белият дом неглижира документа

„Агресивни екстремисти от различни идеологически среди, включително онези, които се противопоставят на САЩ или Израел, също може да разглеждат този конфликт като оправдание за насилие“

Тръмп: САЩ ще работят в тясно сътрудничество с Иран...

Тръмп: САЩ ще работят в тясно сътрудничество с Иран...

„Ние обсъждаме и ще продължим да обсъждаме облекчаването на митата и санкциите с Иран“, заяви той в публикация в социалните медии.