1 Май, 2026

Партията на българомразеца Фараж с най-много британски депутати в Европарламента?

Партията на българомразеца Фараж с най-много британски депутати в Европарламента?

Найджъл Фараж

Новосъздадената антиевропейска партия “Брекзит” на един от основните идеолози на излизането на Великобритания от ЕС Найджъл Фараж има всички шансове да стане най-голямата партия в Европарламента. Изборите във Великобритания се проведоха в четвъртък и според анализите на независимата агенция Europe Elects тя ще вземе 28 мандата в ЕП. Според тези анализи едва след нея ще е италинската “Лига” с 25 места, германският ХДС с 24, националистическата полска управляваща партия “Право и справедливост” с 22, крайнодесните на Марин льо Пен с 21 и 20 за движението на Еманюел Макрон “Република, напред”.

В последните прогнозни резултати за вота на Острова партията на Фараж печели 38%, което е повече от гласовете на лейбъристи и тори заедно. За лейбъристите се очаква да са гласували 17%, а за торите – 15%.

Все още не е ясно как Фараж финансира партията си. Европарламентът и британските власти са започнали разследване за недекларирани половин милион евро дарение. Още по-любопитен е фактът, че въпреки че ще вкара най-много депутати, “Брекзит” ще напусне ЕП най-късно в края на октомври, когато Великобритания излезе от ЕС.

За да се компенсира отсъствието им, Европарламентът реши част от полагащите им се 73 места да бъдат преразпределени. Новият Европарламент ще бъде намален от 751 на 705 места. 46 от депутатските мандати на Великобритания ще бъдат запазени за евентуални нови членки. Останалите 27 ще се преразпределят между страните-членки, които са представени несправедливо спрямо броя на населението си. Франция и Италия ще получат по 5 мандата, Италия и Холандия по 3, Ирландия - 2, Швеция, Австрия, Дания, Финландия, Словакия, Хърватия, Естония, Полша и Румъния – по един.
Сподели:

Коментари (0)

ВСУ отново удари Туапсе, горят последните резервоари, нищо здраво не остана

ВСУ отново удари Туапсе, горят последните резервоари, нищо здраво не остана

Системите за противовъздушна отбрана отново се оказаха безсилни срещу ударите по руското пристанище

Сибига: Европа остава непълна и „счупена“ без Украйна в ЕС

Сибига: Европа остава непълна и „счупена“ без Украйна в ЕС

Външният министър на Украйна отправи директно послание към Брюксел, заявявайки, че разширяването на Съюза не е риск, а една от най-големите стратегически инвестиции за Европа

Зад кулисите на една сделка: Минск и Варшава размениха затворници след две години преговори

Зад кулисите на една сделка: Минск и Варшава размениха затворници след две години преговори

Сред най-значимите освободени от страна на Минск е Анджей Почобут – журналист и носител на "Сахаров, представител на полското малцинство в Беларус