28 Юли, 2026

По-голяма интеграция в еврозоната е вредна за ЕС

По-голяма интеграция в еврозоната е вредна за ЕС

По-дълбока финансова интеграция в еврозоната е голяма грешка, която може да завърши с разпадането на ЕС. Така смята бившият шведски финансов министър (2006-2014) Андерш Борг, цитиран от в. "Дейли телеграф".

Принуждаването на страните да отстъпят част от суверенитета си може да предизвика дясна вълна в Европа, допълва Борг. Според него страни като Швеция и Полша, които са задължени да приемат еврото, няма да то направят десетилетия напред.

"Ако вървите към по-тясно сътрудничество, което обикновено носи по-високи данъци на север, за да бъде субсидиран югът, изграждате политическо разделение, което не е устойчиво в дългосрочен план, изтъква бившият министър. - Ние не говорим за добри и лоши последствия, а за проблематични алтернативи. Ще имате силна дясна реакция, която ще подкопае политическата подкрепа в тази насока и ще създаде по-малко отворена, по-малко либерална и по-малко динамична Европа."

Еврозоната и ЕС, включително Великобритания, трябва да наблегнат на политики като изграждане на единен пазар, гласуване на споразумение за свободна търговия със САЩ и увеличаване на инвестициите в инфраструктурата и образованието.

Самият Андерш Борг е гласувал през 2003 г. за присъединяването на Швеция към Еврозоната, припомня "Дейли телеграф". Сканиднавската страна обаче все още използва като национална валута шведската крона.

"Много е трудно да обясниш днес на населението на страната ти, че еврозоната е добре функционираща система", твърди той.

През 2012 г. Борг предрече, че Гърция ще се откаже от еврото. Сега той приветства новината, че еврозоната отвори врати за трети спасителен пакет за Гърция. Бившият финансист номер 1 на Стокхолм е напълно съгласен с мнението на Международния валутен фонд (МВФ), че кредиторите трябва да отпишат част от дълга на Атина.

"Необходимо е изработване на надеждна дългосрочна програма за финансиране на Гърция. Гърция трябва да преосмисли сериозно някои неща, но същото трябва да направят и кредиторите. Надявам се, че и двете страни ще го направят, защото алтернативата е катастрофална за Гърция. Ясно е, че още не сме излезли от блатото", завършва Андерш Борг.

Сподели:
Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт

Foreign Policy: Путин ще продължи ескалацията, докато войната не се превърне в заплаха за собствената му власт

Експертите отбелязват, че ударите по нефтопреработвателните заводи пряко засягат приходите, чрез които Кремъл поддържа лоялността на най-близкото обкръжение на Путин

Цените на петрола се понижиха рязко

Цените на петрола се понижиха рязко

„Днешното движение се дължи на подновените надежди за нова рамка за деескалация между Иран и страните от Съвета за сътрудничество в Персийския залив“, заяви Ребека Бабин,

Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС

Newsweek: Украйна става все по-ценен съюзник на САЩ, изпълнява роля, която Тръмп очакваше от ЕС

Според авторите украинското разузнаване е намерило възможност да „помогне на САЩ и техните партньори на фона на продължаващата война с Иран“

Коментари (0)