19 Март, 2026

Погребаха Фидел Кастро със закрита церемония

Погребаха Фидел Кастро със закрита церемония

Кремираните останки на бившия кубински лидер Фидел Кастро бяха погребани в неделя до тези на националния герой на страната Хосе Марти. Но в края на 9-дневен национален траур с многохилядно поклонение и мемориални събития церемонията изненадващо бе обявена за закрита и на нея присъстваха само тесен кръг хора.

Националната телевизия подготви предаване на живо от гробището "Санта Ифигения" в източния град Сантяго де Куба. Часове преди началото на предаването в 7 сутринта властите обявиха, че събитието ще е частно и предаването бе отменено. Решението урната с праха на Кастро да бъде положена до мавзолея на националния герой от XIX век Хосе Марти бе прието нееднозначно. 

Поетът и либерал Марти се е борел за независимостта на Куба от испанците и е убит през 1895г. едва на 42 години. Режимът на Кастро десетилетия наред агитира, че социалистите са продължители на идеите на Марти. На негово име е кръстено международното летище в Хавана, както и десетки училища, сотици улици, площади и обществени сгради. Раул Кастро, президент на Куба, каза в събота, че волята на по-големия му брат Фидел е името му да не бъде увековечавано със статуи и публични места.

Сподели:

Коментари (0)

Доналд Тръмп заплаши да унищожи „Южен Парс", цените на петрол отново скочиха

Доналд Тръмп заплаши да унищожи „Южен Парс", цените на петрол отново скочиха

Техеран е провел серия от атаки срещу енергийни обекти в Залива - включително срещу огромното LNG съоръжение Рас Лафан на Катар - в отговор на израелски удар

Арабски държави осъдиха Иран, Саудитска Арабия: Ще отвърнем адекватно на ескалацията

Арабски държави осъдиха Иран, Саудитска Арабия: Ще отвърнем адекватно на ескалацията

Саудитска Арабия си запазва правото да предприеме военни действия срещу Иран, обяви в четвъртък външният министър принц Фейсал бин Фархан след среща в Рияд на министри от около дузина арабски и ислямски страни

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Пропагандист на Кремъл взриви руснаците: Путин е военен престъпник и крадец

Иля Ремесло подкрепяше войната срещу Украйна, но се разочарова от Путин. За последен път толкова открито диктаторът в Русия беше критикуван от Игор Гиркин-Стрелков и Алексей Навални.