18 Март, 2026

Погроми в Скопие, протестите в Македония продължават

Погроми в Скопие, протестите в Македония продължават

Продължават протестите в Македония, предаде МИА.

За трета поредна вечер демонстранти се събраха в няколко града в страната, за да поискат оставката на президента Георге Иванов и освобождаването на задържаните при предишните протести.

Те настояват за сформиране на ново, експертно правителство, което да подготви нови, честни избори, а подготовката за вота на 5 юни да бъде замразена.

Те са се опитали да протестират пред централата на управляващите от МВРО-ДПМНЕ, но полицията ги е спряла. Съобщава се за сблъсъци и най-малко двама ранени полицаи, които са били приети в болница.

Часове преди началото на демонстрацията центърът на Скопие е отцепен. Метални ограждения и полицейски кордони е имало  разположени около сградата на парламента.

Исканията на протестиращите останаха традиционни, а опозиционният лидер Зоран Заев беше посрещнат с аплодисменти от демонстрантите. 

Протестът е преминал и покрай сградата на правителството.

Полицията е използвала сълзотворен газ и шумови гранати, за да разпръсне събралите се.

Акцията бе организирана от Гражданската асоциация "Протестирам".

По-рано държавният глава даде интервю, в което заяви, че протестите срещу него са организирани и дори обяви, че е получил предварително информация за подготвяните действия срещу него, знае кой стои зад тях, но не спомена конкретни имена. Той прикани чуждестранните посланици в страната да не превишават правата си. 

Сподели:

Коментари (0)

Хърватия връща и военното обучение в училище наред със задължителната казарма

Хърватия връща и военното обучение в училище наред със задължителната казарма

Тя е сред държавите в региона, които преразглеждат отбранителните си политики в отговор на нарастващото напрежение в Европа

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Кьовеши пред ЕП: Комисията по казуса с Теодора Георгиева установи неправомерно поведение по три направления

Тя отказа на ЕП подробности по случая с Георгиева - заради неприключени разследвания

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили  111 клетки на монархисти

Иранските разузнавателни служби беснеят из цялата страна, разкрили 111 клетки на монархисти

Извършени са редица арести на привърженици на Реза Пахлави, сина на шаха, който претендира за водеща роля в задграничното крило на опозицията