Игуменът на прочутия манастир Шаолин отново е на прицел на китайските власти след поредни обвинения към него за "лошо поведение", съобщава АП.
Според държавното управление по религиозни въпроси е необходимо щателно да се проучат твърдения за личния живот на Шъ Юнсин. Местният отдел на управлението в град Дънфън е поел случая и съобщава, че "се отнася сериозно към въпроса и ще работи за бързото му изясняване".
В официалните съобщения не се коментират подробности, но според публикации в медиите Шъ имал деца от поне две жени и присвоил средства на манастира. По-рано се твърдеше, че духовникът си има приятелка студентка.
От Шаолин отхвърлят обвиненията и ги определят като слухове, целящи да навредят на дзен будизма. Управата на манастира се е свързала с юристи за завеждане на дела за клевета срещу авторите на зловредните слухове.
Шъ и по-рано е критикуван, че се опитва да комерсиализира манастира и неговите монаси, известни с бойните си умения по кунг-фу.
Около Шаолин се навъртат и различни авантаджии и мошеници, които експлоатират открития през V в. манастир. Сред тях има организатори на кунг-фу демонстрации и мачове, измамници, които правят фалшиви олтари и събират даренията в тях, намират се дори и гадатели, представящи се за монаси.
Злите езици подхвърлят, че самият игумен имал спестявания от десетки милиарди. Не одобряват и честите му участия в медиите. Определят го като егоцентричен и надут, стремящ се винаги да заема централна позиция при груповите снимки с ВИП гости, включително и когато Владимир Путин гостувал в храма.
Шаолин създава представата, че родното място на дзен будизма не е способно да
Още от Свят
Гърция разглежда изпращането на най-големия си кораб "Прометей" за мисия в Ормуз
Според обсъжданите в момента планове е предоставянето на фрегата от клас MEKO, която вече участва в европейската операция „Аспидес“ за ескортиране на търговски кораби в Червено море
Евродепутатите с червен картон за Скопие: Мястото ви е в ЕС, но не и с палежи и език на омразата
Дебатите в Европейския парламент показаха ясно на властите в Скопие, че европейската интеграция не е автоматичен процес и не може да се крепи на празни политически обещания
Путин е домакин на азиатския форум АСЕАН на фона на натиск от Г-7 в помощ на Украйна
От началото на мащабната си военна офанзива срещу Украйна преди повече от 4 години, Русия активно се стреми да задълбочи политическите и икономическите си връзки с държави от Азия