9 Април, 2026

Политико: Популистите готвят план да "взривят" ЕП, искат тотална промяна на ЕС

Политико: Популистите готвят план да "взривят" ЕП, искат тотална промяна на ЕС

Евентуалното силно присъствие на евроскептиците в следващия ЕП все повече тревожи Брюксел и други ключови столици в ЕС

Евроскептиците имат план да "взривят" политиката в Европейския парламент през 2019 г. и заедно с това радикално да променят ЕС, пише "Политико".

Окуражени от успеха на популистките модели в Италия и Австрия, водещи членове на двете евоскептични групи в парламента започнаха работа по паралелни стратегии за разширяване на влиянието си, посочва изданието, цитирано от "Дневник". Усилията са насочени към агресивен тласък на европейските избори през май следващата година, включително не толкова открито евроскептично послание към избирателите, нови парламентарни съюзи и никакво споменаване на Брекзит.

Въпреки че няма изричен призив за напускане на ЕС, това не означава смекчаване на позициите към Брюксел. Макар трудният напредък в преговорите за излизане на Великобритания от ЕС да отказва някои европейски избиратели от идеята за напускане на клуба, реформата, която се върти в главите на водещи евроскептици, ще означава цялостно разрушаване на ЕС в сегашната му форма.

Евентуалното силно присъствие на популисти в следващия Европейски парламент все повече тревожи Брюксел и други ключови столици в ЕС. Това би означавало водещите десни и леви партии да загубят контрола си в институцията и би усложнило плановете за попълване на едни от най-висшите позиции в ЕС, които ще останат свободни през 2019 г. - председател на Европейската комисия, на Европейския съвет и президент на Европейската централна банка. Освен това подобен сценарий би попречил на амбициите на френския президент Еманюел Макрон да реформира Европа. Ако популистите се справят добре и успеят да се обединят като една сила в европарламента, може да получат достатъчно влияние, за да приложат своя дневен ред за ЕС.
Сподели:

Коментари (0)

Русия хвърли бомби по Днепропетровска и Запорожка области, един е убит, има ранени

Русия хвърли бомби по Днепропетровска и Запорожка области, един е убит, има ранени

По съобщение на Александър Ганжа, началникът на Днепропетровската областна военна администрация, противникът е атакувал три района на региона повече от 10 пъти с дронове и артилерия

Остри критики на Тръмп към НАТО след среща с Рюте

Остри критики на Тръмп към НАТО след среща с Рюте

„НАТО не беше там, когато имахме нужда от тях, и няма да бъде там, ако отново имаме нужда от тях“

Рюте с критичен коментар за НАТО

Рюте с критичен коментар за НАТО

Нидерландецът определи разговора си с американския президент "като честна и открита дискусия между приятели", в която републиканецът е изразил недвусмислено разочарованието си от съюзниците на САЩ