В Хърватия журналисти продължават да обръщат внимание на съществуващия според тях проблем със свободата на словото в страната. Миналата седмица хиляди излязоха на демонстрация в центъра на Загреб, а недоволни представители на медиите заплашват да сезират европейски и международни институции, ако властта не вземе мерки.
Проблемът се дължи основно на дела, с които политици, съдии и други публични личности се опитват да притискат журналистите, каза пред БНР кореспондентът на "Болкан Инсайт" в Загреб Аня Владисавлевич. „Основната причина за протеста миналата седмица е фактът, че журналистите не могат да работят свободно заради многото съдебни дела срещу тях. Важен аспект е наказателно преследване заради уронване на престиж, което беше въведено през 2013 г. и с което широко се злоупотребява. Публични личности постоянно съдят журналисти заради причинени им душевни терзания“, коментира тя в интервю за предаването "Събота 150". Аня Владисавлевич разказа още, че множество дела парадоксално са заведени от националните радио и телевизия срещу собствените им журналисти. „Хърватското радио и телевизия широко се възприема не като обществена, а като държавна медия. Международни доклади сочат, че правителството се меси в работата на обществения оператор и това ограничава медийната независимост в страната. "Репортери без граници" написаха, че върху обществената медия очевидно се оказва политически натиск“.
Още от Свят
Сеул вдигнаха изтребители заради провокация на руски и китайски самолети
Китай и Русия провеждат стратегически въздушен патрул в Японско море в рамките на годишната програма за сътрудничество между въоръжените сили на двете страни
Джонсън: Всяко прекратяване на огъня в Украйна трябва да включва европейска мироопазваща мисия
След победата на Доналд Тръмп на изборите през 2024 г. световните лидери се подготвят за рязка промяна в политиката на САЩ по отношение на Украйна
Австралия: Забрана на социалните мрежи за лица под 16 години, Tik Tok: разочаровани сме
Фирмите за социални медии, които са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (32,5 млн. щатски долара) за неспазване на изискванията, определиха закона като „неясен“, „проблемен“ и „прибързан“