27 Декември, 2025

Полша събаря комунистическите паметници

Полша събаря комунистическите паметници

В документа се предвижда и разрушаване на паметници от съветската епоха, включително паметници на Червената армия.

Долната камара на полския парламент гласува изменение на закона за забрана на комунистическа пропаганда и символи на тоталитарния строй.

Той засяга също сгради и обекти.

На първо и второ четене повечето депутати от полските партии в парламента подкрепиха поправките. 408 депутати са гласували "за", седем - "против" и 15 "въздържал се".

В закона се казва, че паметниците и други подобни обекти "не могат да отдават почит на лица, организации, събития или дати, символизиращи комунизма и други тоталитарни системи". Той обаче не засягат паметници, разположени в гробища.

Полските депутати предлагат комунистическите паметници да бъдат съборени в рамките на една година след влизането в сила на закона. В страната има най-малко 469 подобни обекта, като около 250 са посветени на Червената армия, отбелязва БТА. 

Сподели:

Коментари (0)

 Тръмп: Настроен съм оптимистично за сключване на мирно споразумение по време на визитата на Зеленски в  Мар-а-Лаго

Тръмп: Настроен съм оптимистично за сключване на мирно споразумение по време на визитата на Зеленски в Мар-а-Лаго

Той отново заяви, че е уредил осем войни, но призна, че войната между Русия и Украйна е най-сложната от всички.

 Средновековният манастир „Свети Йоан Предтеча“ – центърът на християнството в Източните Родопи

Средновековният манастир „Свети Йоан Предтеча“ – центърът на християнството в Източните Родопи

Археолозите констатират, че това е бил епископски манастир, създаден през ХІІІ век. В него са открити пет епископски гробници. Според някои учени в една от тези гробници се намират останките на патриарх Евтимий Търновски

Загина командирът на руския доброволчески корпус

Загина командирът на руския доброволчески корпус

Той бе обвинен от ФСБ за "опит за убийство" на Константин Малофеев, основател на телевизионния канал "Царьград